Trwa ładowanie...
d1d1m93
agh

Kraków. Akademia Górniczo-Hutnicza z nowym rektorem. Został nim prof. Jerzy Lis

Kraków. Akademia Górniczo-Hutnicza ma nowego rektora. Został nim prof. Jerzy Lis. Kadencję będzie pełnił do 2024 roku. Drugim kandydatem na stanowisko rektora był prof. Marek Przybylski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kraków. Akademia Górniczo-Hutnicza ma nowego rektora
Kraków. Akademia Górniczo-Hutnicza ma nowego rektora (Pixabay)
d1d1m93

Kraków. Akademia Górniczo-Hutnicza ma nowego rektora

Jak informuje oficjalna strona uczelni, Uczelniane Kolegium Elektorów wybrało Rektora Akademii Górniczo-Hutniczej na kadencję 2020-2024. Został nim w pierwszej turze głosowania prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, który obecnie pełni funkcję Prorektora ds. Współpracy AGH. Nowy Rektor rozpocznie urzędowanie 1 września br.

Na prof. Jerzego Lisa głosowało 162 członków UKE, a na drugiego z kandydatów, prof. Marka Przybylskiego, swój głos oddało 35 elektorów. Ze względu na epidemię koronawirusa, głosowanie po raz pierwszy w historii odbyło się zdalnie.

d1d1m93

Kraków. Akademia Górniczo-Hutnicza. Kim jest prof. Jerzy Lis?

Prof. Jerzy Lis urodził się w 1954 roku w Trzcianie na Podkarpaciu. Od 1978 roku jest żonaty. Ma troje dzieci. Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk. W 1973 roku ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. St. Konarskiego w Rzeszowie. Studiował na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceraminki AGH na kierunku inżynieria materiałowa.

W 1986 roku uzyskał doktorat, a dziesięć lat później zdobył stopień naukowy doktora habilitowanego. Od 2000 roku jest profesorem nauk technicznych. W AGH przebył wszystkie szczeble kariery naukowej: od asystenta do profesora zwyczajnego. Pełnił funkcję prorektora AGH, prodziekana i dziekana wydziału oraz kierownika katedry. Przez 3 lata pracował także w State University of New York, USA.

Rozwijana przez prof. Lisa tematyka badawcza obejmuje inżynierię materiałową i technologię chemiczną ze specjalnością materiałów ceramicznych, w tym zwłaszcza: spiekanie tworzyw ceramicznych, ceramikę zaawansowaną węglikową i azotkową, specjalne techniki otrzymywania tworzyw zwłaszcza metodę samo rozwijającej się syntezy wysokotemperaturowej SHS oraz technologie produkcji ceramiki użytkowej.

d1d1m93

Zakład dziennikarza WP z Jarosławem Gowinem. "Przesyłka dotarła"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1d1m93

Podziel się opinią

Share
d1d1m93
d1d1m93
Więcej tematów