Trwa ładowanie...
d3kfyed

Kraków. Abp Marek Jędraszewski usunięty z miejskiej kapituły?

Kolejne kłopoty abp Marka Jędraszewskiego. Dominik Jaśkowiec, przewodniczący Rady Miasta Krakowa, złożył wniosek o usunięcie duchownego z kapituły najwyższego miejskiego odznaczenia - Cracoviae Merenti. Rada zajmie się projektem na najbliższej sesji.
Share
Abp Marek Jędraszewski (zdj. arch.) znany jest z kontrowersyjnych wypowiedzi
Abp Marek Jędraszewski (zdj. arch.) znany jest z kontrowersyjnych wypowiedziŹródło: East News, Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER
d3kfyed

- Uważam, że ze względu na bardzo kontrowersyjne wypowiedzi i działania poniżające ludzi o innych poglądach abp Marek Jędraszewski nie powinien zasiadać w kapitule najważniejszego, honorowego odznaczenia przyznawanego w Krakowie - mówił Dominik Jaśkowiec. Samorządowiec dodał, że chodzi mu o całokształt wypowiedzi i działań metropolity m.in. o jego wypowiedzi na temat mniejszości seksualnych, ludzi o innych poglądach, relatywizowanie pedofilii oraz sposób zwolnienia pracownic krakowskiej kurii.

- Abp Jędraszewski – w mojej ocenie – nie jest osobą o takiej postawie moralnej, która uzasadniałaby zasiadanie w tak ważnym dla miasta gremium – dodał przewodniczący Rady Miasta.

W skład nowej kapituły (jeśli wniosek Jaśkowca zostanie uchwalony) ma wejść 5 osób: 2 przedstawicieli ze świata nauki, 1 przedstawiciel środowisk twórczych wskazanych przez Komisję Kultury oraz rektor UJ i prezydent miasta.

d3kfyed

Bogdan Zdrojewski o funkcji marszałka Senatu dla opozycji

- Ponadto wystąpiłem do prezydenta o nadanie medalu Cracoviae Merenti "Tygodnikowi Powszechnemu" w dowód uznania za wkład w rozwój krakowskiej kultury i niezłomne propagowanie idei kościoła otwartego, która jest bliska mojemu sercu - dodał Jaśkowiec.

Oburzony wnioskiem samorządowca z PO są przedstawiciele PiS. - To kolejne polityczne działanie przewodniczącego. Wcześniej nie podobały mu się poglądy ojca Agnieszki Radwańskiej, przez co nie dostała ona honorowego obywatelstwa miasta - stwierdził Michał Dwernicki.

d3kfyed

Nie tędy droga. W takich gremiach nie powinny się znajdować osoby z nadania politycznego. Nie trzeba zmieniać składu kapituły, bo będzie to deprecjonowanie nagrody - dodał radny PiS.

Arcybiskup Marek Jędraszewski. Kim jest kontrowersyjny duchowny?

Marek Jędraszewski przez lata związany był z poznańskim Kościołem. Był bliskim współpracownikiem abp. Juliusza Paetza, który miał seksualnie wykorzystywać poznańskich kleryków. Doniesień medialnych nigdy nie udało się potwierdzić, jednak sam Paetz złożył rezygnację z urzędu. Watykan odsunął go także od pełnienia posługi kapłańskiej.

Arcybiskup Jędraszewski od 2017 pełni posługę metropolity krakowskiego. Od tego czasu był często opisywany w mediach. Duchowny wielokrotnie krytykował "lewacką zarazę" oraz czarne protesty. Jest także zdecydowanym krytykiem aborcji oraz in-vitro. - Kościół nie zabrania homoseksualistom kochać. Natomiast nie mogą oni oczywiście kochać osób tej samej płci - mówił w przeszłości abp Jędraszewski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Dziennik Polski

d3kfyed

Podziel się opinią

Share
d3kfyed
d3kfyed
Więcej tematów