Trwa ładowanie...

Koronawirus zniszczył mu płuca. 42-latka uratowali polscy lekarze

Innowacyjna operacja w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Lekarze przeszczepili płuca 42-latkowi. Jego organ był doszczętnie zniszczony przez koronawirus. To pierwszy taki zabieg na osobie, która wymagała wspomagania krążeniowo-oddechowego.

Koronawirus zniszczył mu płuca. 42-latka uratowali polscy lekarzeKoronawirus zniszczył mu płuca. 42-latka uratowali polscy lekarzeŹródło: Pixabay
d2x3fow
d2x3fow

Sukcesem zakończyła się operacja przeszczepienia płuc u 42-letniego mężczyzny w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Stan pacjenta był poważny, jego własne płuca zostały zupełnie zajęte i zniszczone przez koronawirusa.

Koronawirus zniszczył mu płuca. Uratowali go w Gdańsku

42-latek był na granicy śmierci. By zapewnić mu szanse na przeżycie, konieczne okazało się podłączenie go do ECMO - specjalistycznej aparatury, która pozwala na pozaustrojowe natlenianie krwi. Mężczyzna do urządzenia był podłączony przez 40 dni.

- On nie ma już płuc, tak są zniszczone z powodu koronawirusa. Znalazł się dawca organów i pacjent przejdzie transplantację - mówił jeszcze w lutym kierownik kliniki kardiochirurgii szpitala MSWiA prof. Piotr Suwalski.

Koronawirus. Druzgocący raport nt. Polski. Bolesław Piecha komentuje

Ostatecznie dzięki ciężkiej pracy lekarzy w Warszawie oraz stosunkowo młodemu wiekowi pacjenta specjaliści z Gdańska zdecydowali się na zastąpienie zniszczonych przez koronawirusa płuc zdrowym organem.

d2x3fow

- Stan był naprawdę ciężki i walczyliśmy tutaj o jego życie - podkreślił w rozmowie z PAP dr hab. Jacek Wojarski z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK w Gdańsku. Jak dodał lekarz, operacja była długa i trudna, ale nie pojawiły się żadne "niespodziewane okoliczności".

Koronawirus zniszczył płuca. Innowacyjna operacja w Gdańsku

Problemem okazało się za to leczenie pozaustrojowe. - Pacjent trafił do nas w stanie ciężkiej niewydolności oddechowej, niewydolności krążenia i utrzymującej się ostrej niewydolności nerek. Jego stan stopniowo się poprawiał i te niewydolności narządowe częściowo ustępowały - mówił z kolei kierownik samodzielnego zespołu kardioanestezjologów UCK prof. Romuald Lango.

Teraz, jak dodał, 42-latek jest w stanie, który można określić jako "bezpieczny i pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość". Nad rehabilitacją mężczyzny, którego prawie zabił koronawirus, wciąż czuwa grupa pielęgniarzy. 42-latek zmaga się z niewydolnością nerek i leczony jest dializami.

Przeszczep płuc w wyniku zakażenia koronawirusem w Polsce po raz pierwszy miał miejsce we wrześniu 2020 roku w Śląskim Centrum Chorób Płuc w Zabrzu. Z kolei zabieg wykonany przez lekarzy z Gdańska to pierwsza transplantacja płuc u osoby podłączonej do ECMO nastawionego na wspomaganie krążeniowo-oddechowe.

d2x3fow

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2x3fow
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2x3fow
Więcej tematów