Trwa ładowanie...
d1krraw

Koronawirus w Polsce. Ozdrowieńcy pod lupą lekarzy z Łodzi. Mówią o stanach lękowych i depresji

Koronawirus w Polsce. Mogłoby się wydawać, że ozdrowieńcy po wyjściu z COVID-19 nie zmagają się z innymi dolegliwościami. Nic bardziej mylnego. Jak wynika z badań łódzkich lekarzy, osoby, które pokonały koronawirusa, mogą skarżyć się na stany lękowe i depresję.
Share
Koronawirus w Polsce. Dane ws. ozdrowieńców
Koronawirus w Polsce. Dane ws. ozdrowieńcówŹródło: PAP
d1krraw

O sprawie informuje TVN24. Ozdrowieńcami zajmują się lekarze z Łodzi. Jak powiedział dr n. med. Michał Chudzik, adiunkt Katedry i Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego, "nawet jeżeli przebieg pozornie jest lekki, u części chorych pozostawia dość poważne konsekwencje dużego osłabienia".

Regeneracja może trwać wiele miesięcy. Możliwe są powikłania takie jak zaburzenie smaku, węchu oraz powikłania zakrzepowe w kończynach dolnych.

Dr Chudzik razem z innymi lekarzami stworzył poradnię dla osób, które przeszły koronawirusa. Na razie przebadano 150 osób, jednak już nasuwają się pierwsze wnioski. Część ozdrowieńców skarży się na stany lękowe lub depresję.

d1krraw

Zobacz też: Obchody na Westerplatte. Wiceminister MON: Władze Gdańska są wyjątkowo upolitycznione

Koronawirus w Polsce. Ozdrowieńcy z niepokojem i brakiem snu

Jak wynika z badań Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, co trzecia osoba twierdzi, że nie obawia się wychodzić z domu. Reszta skarży się niepokój, stres, brak snu oraz zmęczenie. Te czynniki mają olbrzymi wpływ na przebieg choroby.

d1krraw

- Zdecydowana większość osób, która nie żyje zdrowo, ma ten przebieg ciężki lub bardzo ciężki jak na warunki domowe – powiedział w rozmowie z TVN24 dr n. med. Michał Chudzik. Lekarze apelują, by nie rezygnować z ćwiczeń fizycznych podczas pandemii koronawirusa.

Tymczasem lekarze z Łodzi ciągle czekają na nowych ozdrowieńców. Jesienią planują przedstawić wyniki badań na arenie międzynarodowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: TVN24

d1krraw

Podziel się opinią

Share
d1krraw
d1krraw
Więcej tematów