Trwa ładowanie...
d4exy75

Koreański student sprawcą strzelaniny. Wśród ofiar żona polskiego profesora

23-letni student z Korei Południowej Cho Seung Hui był sprawcą poniedziałkowej masakry na politechnice Virginia Tech w Blacksburgu w stanie Wirginia, w której zginęło 32 studentów tej uczelni. Wśród ofiar jest również żona polskiego profesora, która była wykładowcą francuskiego na tej uczelni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koreański student sprawcą strzelaniny. Wśród ofiar żona polskiego profesora
(AFP)
d4exy75
Podziel się

Galeria

[

Podziel się
d4exy75

]( http://wiadomosci.wp.pl/zaloba-po-strzelaninie-w-blacksburgu-6038682618307201g )
Żałoba po strzelaninie w Blacksburgu

Podziel się
Podziel się

Galeria

[

d4exy75
Podziel się

]( http://wiadomosci.wp.pl/strzelanina-na-amerykanskiej-uczelni-6038691933405825g )
Strzelanina na amerykańskiej uczelni

Podziel się

Ofiary masakry

d4exy75

Władze Virginia Tech odmawiają na razie podania listy zabitych. W rozmowie z Polskim Radiem profesor Jerzy Nowak potwierdził jednak, że wśród ofiar jest jego żona Jocelyne Couture-Nowak, która była wykładowcą francuskiego. Profesor nie chce na razie wypowiadać się na temat tragedii.

Profesor Jerzy Nowak ukończył wydział rolnictwa Akademie Rolniczo-Techniczną w Olsztynie. Wykładał w Nigerii, Niemczech i Kanadzie. Od 2000 roku pracuje na Uniwersytecie Virginia Tech w Blacksburgu. Kieruje tam departamentem ogrodnictwa.

Tożsamość zabójcy

Morderca, 23-letni student z Korei Południowej, odebrał sobie życie na miejscu zbrodni. Zidentyfikowano go z opóźnieniem, gdyż nie miał przy sobie żadnego dowodu tożsamości, a jego twarz była zmasakrowana w wyniku samobójczego strzału w głowę.

d4exy75

W jego plecaku znaleziono m.in. rachunek za zakup pistoletu Glock kaliber 9 mm, jednego z narzędzi przestępstwa. Był tam również napisany przez niego list, którego treści na razie nie ujawniono.

Jak powiedział szef policji w Blacksburgu, Wendell Flinchum, Cho przebywał w USA legalnie z wizą studencką i studiował literaturę angielską. Mieszkał w kampusie w Virginia Tech. Jego pierwsza ofiara była jego znajomą.

Z przecieków ze śledztwa wynika, że chodzi o byłą dziewczynę Cho, która porzuciła go dla innego studenta. Został on zastrzelony razem z nią.

Policja potwierdziła, że broń użyta do zastrzelenia dwóch pierwszych ofiar w pokoju w domu akademickim w kampusie była tą samą bronią, której użyto w dwie godziny później w salach wykładowych, gdzie zginęło pozostałych 31 osób.

d4exy75

Zabójca winny obydwu strzelanin

Z relacji świadków wiadomo, że morderca zabijał swe ofiary bez słowa, przechodząc z jednej sali wykładowej do drugiej. Niektórym studentom udało się uciec przez okna - wyskakiwali z pierwszego piętra.

Także odciski palców znalezione w pokoju w akademiku - miejscu pierwszej strzelaniny - i w salach wykładowych, gdzie morderca zabił pozostałe ofiary, ostatecznie rozwiewają wszelkie wątpliwości, czy sprawcą obu strzelanin była ta sama osoba.

Wątpliwości te podnosiła na początku policja i władze uczelni. Obserwatorzy podejrzewają, że sugestie, jakoby dwa incydenty mogły być od siebie niezależne, służyły usprawiedliwieniu szeroko krytykowanego postępowania uczelni i policji.

Dlaczego?

W Virginia Tech wszyscy zadają pytanie, dlaczego po pierwszej strzelaninie, o godz. 7.15 rano, władze szkoły nie zrobiły nic, aby zapewnić jej ochronę, nie zaalarmowały studentów o grożącym niebezpieczeństwie i nie odwołały dalszych zajęć. Między jedną a drugą strzelaniną upłynęło około dwóch godzin.

Rektor Charles Steger tłumaczy się, że myślał, iż po pierwszych dwóch zabójstwach sprawca uciekł z kampusu i że chodziło o "izolowany incydent". Niektórzy rodzice ofiar domagają się jego dymisji.

Steger powiedział tylko, że trudno mu wyrazić to, co czuje. Poinformował też o odwołaniu zajęć szkolnych na resztę tygodnia. Steger, Flinchum i przedstawiciel policji stanowej Steve Flaherty od razu na początku briefingu zapowiedzieli, że nie odpowiedzą na żadne pytania - i dotrzymali słowa.

Do Blacksburga ma przyjechać prezydent George Bush i spotkać się z pogrążonymi w żałobie studentami i profesorami Virginia Tech. (aka)

Tomasz Zalewski, Marek Wałkuski

Podziel się opinią

Share

d4exy75

d4exy75
d4exy75
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów