Wybory parlamentarne i kolejna konwencja Lewicy. Przedstawili Zielony Pakt dla Polski

Wybory parlamentarne i kolejna konwencja Lewicy. Przedstawili Zielony Pakt dla Polski

Wybory parlamentarne i kolejna konwencja Lewicy. Przedstawili Zielony Pakt dla Polski
Źródło zdjęć: © PAP | Adam Warżawa
21.09.2019 09:27, aktualizacja: 21.09.2019 12:48

Lewica podczas sobotniej konwencji w Gdyni przedstawiła program dotyczący zmian klimatycznych. To Zielony Pakt dla Polski - rozwiązania, dzięki którym, jak mówią, "zatroszczymy się o klimat, ochronimy polską przyrodę i zadbamy o zwierzęta". - Jeżeli chcemy, by nasze dzieci żyły w bezpiecznym świecie, musimy działać - mówił Adrian Zandberg.

- Wierzę, że Polska może stać się krajem solidarności pisanej z małej litery. Krajem troski, otwartości, dialogu, pomocy. Myślę, że to nie tylko moje i Lewicy marzenie. Wystarczy porozmawiać z ludźmi na ulicach. Polacy myślą o innych, słyszymy to, gdy rozmawiamy z wyborcami - mówił Adrian Zandberg, który jako pierwszy zabrał głos na sobotniej konwencji Lewicy w Gdyni.

I dodał: - Jeżeli chcemy, by nasze dzieci żyły w bezpiecznym świecie, musimy działać. Musimy unowocześnić gospodarkę, by nie niszczyła klimatu. Proponujemy inwestycje w czystą energetykę i nową technologię bezpieczną dla środowiska. Zielona gospodarka, innowacyjne technologie nie powstaną same. Dokładnie tak jak wtedy, kiedy rosła tutaj Gdynia, istotną rolę musi odegrać państwo. Lewica podniesie nakłady na badania i rozwój do 2% PKB i uruchomimy narodowy program wspierania innowacyjności, program Kopernik.

Włodzimierz Czarzasty. "Dosyć hejtu"

Później na scenie pojawił się Włodzimierz Czarzasty. Wspominał prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Pamiętacie, jak walczyliśmy z hejtem? Każdy przyrzekał, mówił - będziemy wrażliwi, delikatni. Nie będziemy się obrażali. A okazało się, że w ministerstwie sprawiedliwości powstała farma hejterów. Co wy robicie? Przecież żeście na grobie Adamowicza obiecali, że nie będziecie pluli. Dosyć tego hejtu - mówił Czarzasty.

Czarzasty zaznaczył, że lider PO Grzegorz Schetyna w piątek powiedział do lewicy "nie atakujmy się". - Traktujemy to jako dobrą monetę, wiemy co to partie demokratyczne, szanujemy Platformę, szanujemy PSL, szanujemy wszystkich tych, którzy demokratycznie podchodzą do życia. Ale rozumiemy, że przyszła refleksja na tym, żeby nie wyjmować ludzi i nie zapraszać ludzi z innych obozów na swoje listy wyborcze, że o tym zapominamy, wybaczamy, rozumiemy, że nie będziemy oglądali filmów robionych przez posłów PO o tym, ze opłaca się tylko głosować na Koalicję Obywatelską, a nie na PSL i SLD, bo to głos stracony - mówił Czarzasty.

- W związku z tym Grzegorzu zacytuję cię: "wróg jest gdzie indziej, tam go szukajcie i uczcie walczcie" (...) podaję symbolicznie dłoń, nie ma wroga na opozycji - dodał Czarzasty.

Zielony Pakt dla Polski

Głos zabrały Beata Maciejewska i Paulina Nowak. - Jeszcze kilka lat temu zmiany klimatu była tematem abstrakcyjnym. Dzisiaj płoną lasy, topią się lodowce. Klimat wpływa na to, jak żyjemy. Z każdym rokiem będzie coraz gorzej. Zmiana klimatu to wyzwanie, które muszą podjąć politycy. Musimy działać już teraz - mówiła Paulina Nowak.

- Wczoraj w 130 krajach odbył się strajk klimatyczny. Uczniowie zamiast pójść na lekcje wyszli na ulice i zaczęli protestować. Jestem z nich dumna. Dziś lewica chce odpowiedzieć konkretnymi propozycjami. Czas zacząć działać Jesteśmy na to gotowi - dodała.

Beata Maciejewska przedstawiła założenia Zielonego Paktu dla Polski. - To niezwykle ważny dokument. Mógł powstać tylko na lewicy. Tego, co nas łączy, nie ma żadne inne ugrupowanie. To innowacyjność, wrażliwość i odwaga. Nikt inny tego nie ma -powiedziała Maciejewska.

Zielony Pakt dla Polski 10 punktów:

  1. Czysta energia w każdym domu
  2. Zakaz importu węgla
  3. Nowy zielony przemysł i zielone miejsca pracy
  4. Polska wolna od smogu
  5. Koniec suszy
  6. Pakiet dla lasów
  7. Fundusz dzikiej przyrody
  8. Koniec z "betonozą"
  9. Koniec ferm futrzarskich, chowu klatkowego i zwierząt w cyrkach
  10. Rzecznik praw zwierząt

Robert Biedroń. "Wielkie wyzwanie"

Na koniec głos zabrał Robert Biedroń. - Mówiliśmy dużo o katastrofie klimatycznej. Chcę podziękować młodym ludziom, którzy wychodzą w tej sprawie na ulice. Na szczęście dzisiaj Lewica przedstawiła swój pomysł na to, jak walczyć z katastrofą klimatyczną. To 10 punktów. Let’s make Poland great again - mówił Biedroń.

- To wielkie wyzwanie. Ale te decyzje mogą zaczynać się od małych zmian. Musimy zacząć działać lokalnie. Potrafimy brać sprawy w swoje ręce - dodał.

Obraz
© PAP

Biedroń pokazał przekrój pnia "pewnego drzewa, które zostało ścięte za naszego rządu". - W 1918 roku został posadzony w Parku Białowieskim. Przeżyło II wojnę światową. 44 lata komuny i PRL. Było świadkiem podpisywania konstytucji. Wchodziło z nami do UE. I w 2017 roku zostało ścięte. To symbol hańby - mówił.

- Hańba, hańba - odpowiedziała widownia.

- Żadne drzewo nie będzie bez powodu ścięte - podsumował Biedroń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (249)
Zobacz także