Trwa ładowanie...
dudbgex

Konsultacje u prezydenta: najpierw Tusk, potem Pawlak

Szef PO Donald Tusk spotka się z prezydentem Lechem Kaczyńskim we wtorek o godz. 12.15 - poinformował sekretarz generalny Platformy Grzegorz Schetyna. Według Eugeniusza Grzeszczaka (PSL), prezes PSL Waldemar Pawlak otrzymał zaproszenie od prezydenta na wtorek na godz. 13.15.

Share
dudbgex

Prezydent we wtorek ma spotkać się także z liderami PiS i LiD.

Te spotkania mają charakter konsultacji politycznych przed podjęciem decyzji, którą - chciałem podkreślić - prezydent zamierza podjąć w tym tygodniu - poinformował sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński.

Według Kamińskiego Lech Kaczyński planuje desygnowanie Tuska na premiera jeszcze w tym tygodniu.

Szef PO i kandydat tej partii na premiera Donald Tusk poinformował, że najprawdopodobniej na początku przyszłego tygodnia przedstawi opinii publicznej i prezydentowi deklarację koalicyjną. Jak dodał, w deklaracji będą zawarte główne cele zawiązania koalicji PO-PSL.

dudbgex

Tusk powiedział dziennikarzom w Sejmie, że PO i PSL nie będą spisywały "intercyzy", jaka - jego zdaniem - miała miejsce przy podpisywaniu umowy koalicyjnej przez PiS, Samoobronę i LPR. Jak się nie ma zaufania, to się zapisuje każdy punkcik. My mamy z Waldemarem Pawlakiem do siebie naprawdę duże zaufanie - zapewnił.

Tusk poinformował też, że we wtorek będzie rozmawiał z prezesem PSL Waldemarem Pawlakiem zarówno przed spotkaniem z prezydentem Lechem Kaczyńskim, jak i po tych konsultacjach.

Donald Tusk liczy, iż prezydent Lech Kaczyński podejmie do końca tygodnia decyzję w sprawie desygnowania premiera. Tusk dodał, że oczekuje od prezydenta pytania, czy PO i PSL są "zdeterminowane", żeby tworzyć koalicję. I oczywiście moja odpowiedź będzie, że tak - zadeklarował. Zastrzegł jednak, że nie widzi powodów do poganiania prezydenta.

Tusk powiedział, że ma nadzieję na rozmowę z Lechem Kaczyńskim w duchu "przepraszam, dziękuję, jak się pan czuje", czyli życzliwą. Poza tym to będzie poważna rozmowa, bo kilka pilnych spraw państwowych wymaga dogrania informacyjnego i nawiązania realnej współpracy między panem prezydentem i być może premierem Tuskiem - dodał Tusk.

_ Wymienił w tym kontekście grudniowy szczyt lizboński. Bardzo chciałbym, aby Polska była w Lizbonie reprezentowana godnie, tzn. bez niepotrzebnego sporu "kto", tylko żebyśmy umieli zgodnie opisać naszą współpracę, jeżeli chodzi o przestrzeń zagraniczną_ - powiedział szef PO.

dudbgex

Podziel się opinią

Share
dudbgex
dudbgex
Więcej tematów