Trwa ładowanie...
d20ogo8

Konstanty Radziwiłł o nowych standardach. Tak dobre jak stare

Konstanty Radziwiłł zapewnił w poniedziałek, że nowe standardy opieki okołoporodowej maja być co najmniej na takim poziomie co obecne. Pytany kiedy specjalny zespół je przedstawi odpowiedział, że jest „jeszcze dużo czasu”.
Share
Konstanty Radziwiłł
Konstanty RadziwiłłŹródło: PAP
d20ogo8

Pod koniec lutego Konstanty Radziwiłł powołał zespół, który ma opracować projekt rozporządzenia w sprawie standardów organizacyjnych opieki okołoporodowej. Powodem zmian jest nowelizacja ustawy o działalności leczniczej, która zakłada, że minister zdrowia nie będzie już określał standardów postępowania medycznego.

Według ministerstwa zdrowia, zdarzają się sytuacje, w których dla dobra pacjenta nie można zastosować standardów postępowania medycznego przyjętych w 2012 roku. Teraz takie odstępstwa od standardów mogą skutkować odpowiedzialnością lekarza i kierownika placówki medycznej. Stąd planowane zmiany, które będą stanowić tylko bardzo ważne wskazówki w codziennej pracy lekarskiej. Ministerstwo zaznaczało, że nie powinny one stanowić bezwzględnie obowiązujących przepisów, ponieważ odnoszą się do sytuacji najczęściej występujących w medycynie.

Zmiana dotycząca standardów spotkała się z zastrzeżeniami, że mogą one doprowadzić do pogorszenia jakości opieki nad kobietą w ciąży. Fundacja "Rodzić po Ludzku" przekonywała, że jeśli procedury medyczne będą regulowane przez rekomendacje, to będzie to "miękkie prawo", bez mocy wiążącej.

d20ogo8

Konstanty Radziwiłł: standardy takie same, albo lepsze

Konstanty Radziwiłł zapewniał w poniedziałek, że zadaniem powołanego zespołu jest osiągnięcie co najmniej takiego poziomu standardów organizacji opieki okołoporodowej, jakie obowiązują w tej chwili.

- Wiem, że jest wiele inicjatyw, które zmierzają ku podniesieniu jeszcze wyżej poprzeczki i zapewnieniu jeszcze lepszej opieki okołoporodowej, zarówno rodzącym jak i nowo narodzonym dzieciom. Myślę, że zespół, w którego skład wchodzą zarządzający szpitalami, specjaliści w zakresie ginekologii i położnictwa, perinatologii i neonatologii oraz grupa osób reprezentujących organizacje pozarządowe zajmujące się jakością opieki okołoporodowej (...) wypracuje coś, co będzie jeszcze lepsze od tego, co mamy w tej chwili – dodał Konstanty Radziwiłł.

Pytany o dokładną datę zakończenia prac stwierdził, że jest „jeszcze dużo czasu”, ponieważ obecne standardy będą obowiązywać do końca 2018 roku. Konstanty Radziwiłł dodał, że jeśli zespół dojdzie do wniosku, że standardy mają zostać na poziomie, na którym są w tej chwili, to takie pozostaną. Minister podkreślił jednocześnie, że medycyna się rozwija, możliwości organizacyjne służby zdrowia też.

d20ogo8

- Jakość opieki w bardzo wielu szpitalach poszła bardzo do góry. (...) Myślę, że w tego typu przepisach czy wymaganiach dobrze jest zrobić od czasu do czasu taką analizę, z czym mamy do czynienia i ewentualnie zdecydować o tym, by było jeszcze lepiej – powiedział Konstanty Radziwiłł.

Skład zespół do spraw standardów

Przewodniczącą powołanego przez Konstantego Radziwiłła zespołu ds. standardów okołoporodowych została wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko. W jego skład wchodzą wchodzą m.in. konsultanci krajowi, przedstawiciele towarzystw medycznych, resortu zdrowia i samorządów lekarskiego oraz pielęgniarek i położnych. W zespole zasiadają też m.in. prof. Bogdan Chazan z Poradni Zdrowego Rodzicielstwa, prof. Michał Troszyński z Pracowni Analiz Zdrowia Prokreacyjnego Instytutu Matki i Dziecka oraz dr Wojciech Puzyna będący dyrektorem Szpitala Specjalistycznego św. Zofii w Warszawie. W pracach będą także uczestniczyć przedstawiciele środowiska społecznego, m.in. Fundacji "Rodzić po Ludzku", Fundacji "Ius Medicinae" i Stowarzyszenia na rzecz Naturalnego Rodzenia i Karmienia.

d20ogo8

Podziel się opinią

Share
d20ogo8
d20ogo8
Więcej tematów