WP
IAR
katastrofa smoleńska
22-07-2010 (17:10)

Konserwator zabytków nie zgadza się na pomnik przed Pałacem Prezydenckim

Budowa na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego pomnika upamiętniającego ofiary tragedii spod Smoleńska, może okazać się niemożliwa. Nie zgadza się na to stołeczny konserwator zabytków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

W piśmie do kancelarii prezydenta stołeczny konserwator zabytków poinformował, że wprowadzenie na stałe nowych elementów architektonicznych przed Pałacem, nie jest "uzasadnione względami konserwatorskimi".

W piśmie skierowanym do kancelarii prezydenta konserwator pisze: "wprowadzenie nowego elementu w tak uporządkowany i utrwalony układ wpłynęłoby na jego wartości zabytkowe, zaburzając klasycystyczny charakter założenia pałacowego. Naruszone zostałyby wzajemne relacje przestrzenne zabudowy Pałacu, dziedzińca a także bryły i skali pomnika księcia Józefa Poniatowskiego".

- Wprowadzenie w przestrzeń zabytkową na stałe nowych elementów nie jest uzasadnione względami konserwatorskimi, które wskazują zawsze na konieczność zachowania jej w niezmienionej postaci i formie. Przestrzeń dziedzińca Pałacu Prezydenckiego zarówno frontowa, jak i honorowa jest bowiem ukształtowana historycznie, a jej symetria i układ funkcjonalny stanowią o istotnych walorach zabytkowych samego założenia pałacowego oraz urbanistycznego ulicy Krakowskie Przedmieście - mówi zastępca stołecznego konserwatora Zabytków Artur Zbiegieni.

WP

Aby rozważać wydanie zgody na budowę pomnika, potrzebny jest też wniosek z kancelarii prezydenta, która ma prawa do przestrzeni dziedzińca - przypomina konserwator - a na razie takiego wniosku kancelaria nie złożyła.

Pomnik miałby stanąć na miejscu krzyża, który ustawili harcerze po katastrofie lotniczej, w której zginęło 96 osób w tym prezydent Lech Kaczyński. Od kilku tygodni dyskutowana jest publicznie spawa upamiętnienia ofiar tragedii pod Smoleńskiem. PiS opowiada się za postawieniem pomnika w tym miejscu.

Według ustaleń między kancelarią prezydenta, warszawską kurią i harcerzami, krzyż, który po tragedii pod Smoleńskiem ustawili przed Pałacem Prezydenckim harcerze, ma zostać przeniesiony do pobliskiego kościoła świętej Anny. Jednocześnie organizacje harcerskie zwróciły się z prośbą do kancelarii prezydenta, Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, a także władz miasta stołecznego Warszawy o godne upamiętnienie ofiar katastrofy smoleńskiej - w formie adekwatnej do rangi tego tragicznego wydarzenia i atmosfery tamtych dni.

Polub WP Wiadomości
WP
WP