RegionalneWarszawaKonferencja "Graphene Week" w Warszawie. "Dołączyliśmy do elitarnego klubu państw najbardziej zaawansowanych technologicznie"

Konferencja "Graphene Week" w Warszawie. "Dołączyliśmy do elitarnego klubu państw najbardziej zaawansowanych technologicznie"

Konferencja "Graphene Week" w Warszawie. "Dołączyliśmy do elitarnego klubu państw najbardziej zaawansowanych technologicznie"
Karol Lewandowski
13.06.2016 07:18

W rozpoczynającej się w poniedziałek w Warszawie konferencji "Graphene Week" weźmie udział ok. 600 czołowych badaczy pracujących nad wytwarzaniem i wykorzystaniem grafenu, w tym - laureaci Nagrody Nobla.

Rewolucyjny materiał - grafen - będzie w najbliższych dniach tematem dyskusji setek ekspertów z całego świata. Dziś na Uniwersytecie Warszawskim rozpoczyna się wspierana przez Komisję Europejską konferencja "Graphene Week”.

- Dołączyliśmy do elitarnego klubu państw, które posiadają najbardziej zaawansowane technologie produkcji grafenu. Szkoda by było to zmarnować - mówi badacz grafenu dr Włodzimierz Strupiński.

Grafen jest sto razy bardziej wytrzymały niż stal, a jednocześnie elastyczny. Jest najcieńszym znanym ciałem stałym: płachta grafenu składa się z tylko jednej warstwy atomów węgla. Poza tym przewodzi prąd, przepuszcza światło, ale nie przepuszcza gazów ani cieczy. Jeden z organizatorów konferencji, Tymoteusz Ciuk z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych mówi, że zastosowań grafenu może być wiele.

- Elastyczne ekrany, na których będziemy wyświetlali zawartość przeglądarek internetowych, takie ekrany można by zwinąć w rulonik, opleść wokół nadgarstka... Te technologie były do tej pory nierealizowalne, a my dzisiaj nad nimi pracujemy - mówi Tymoteusz Ciuk.

Jeden z polskich wynalazków to przezroczysty grzejnik do zastosowania w szybach domów czy samochodów. Inne pomysły to urządzenia do odsalania wody czy grafenowe materiały do regeneracji rdzenia kręgowego u pacjentów po wypadkach.

W rozpoczynającej się w poniedziałek w Warszawie konferencji "Graphene Week" weźmie udział ok. 600 czołowych badaczy pracujących nad wytwarzaniem i wykorzystaniem grafenu, w tym - laureaci Nagrody Nobla. Konferencja organizowana jest przez Komisję Europejską w ramach Graphene Flagship – 10-letniego projektu Unii Europejskiej. Jego celem jest rozwój badań naukowych nad wykorzystaniem grafenu i innych materiałów dwuwymiarowych w różnych dziedzinach życia i gospodarki.

Konferencja "Graphene Week” potrwa do piątku.

Źródło: (IAR/PAP)

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także