Trwa ładowanie...
d1y2jbj

"Komuno, wróć". Ostra krytyka pod adresem PiS. Byli opozycjoniści wydali oświadczenie

"My, działacze struktur opozycyjnych w okresie PRL-u, słyszymy rozpaczliwy okrzyk dochodzący z ław poselskich PiS-u - Komuno, wróć" - napisali działacze opozycji demokratycznej w PRL w specjalnym oświadczeniu. To reakcja na kontrowersyjny projekt nowelizacji przepisów o ustroju sądów i Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze. Na celowniku znalazł się m.in. prezes Jarosław Kaczyński.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Polityczna twórczość Jarosława Kaczyńskiego powoduje, że Polska znajduje się na marginesie UE" - czytamy
"Polityczna twórczość Jarosława Kaczyńskiego powoduje, że Polska znajduje się na marginesie UE" - czytamy (PAP, Fot: Marcin Obara)
d1y2jbj

• Byli opozycjoniści ostro krytykują projekt i działania PiS
• Zwracają uwagę, że został on złożony w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
• Twierdzą, że projekt pogłębi izolację Polski na arenie międzynarodowej
• Nie zostawili też suchej nitki na prezydencie Andrzeju Dudzie

Projekt nowelizacji przepisów posłowie PiS złożyli w czwartek wieczorem. Zakłada on m.in. wprowadzenie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz działania o charakterze politycznym. Wywołał polityczną burzę.

Działacze opozycji demokratycznej w PRL twierdzą, że "Prawo i Sprawiedliwość zwalcza te wartości i zasady, które stały u podstaw powstania Solidarności i budowy państwa wolnego i demokratycznego".

d1y2jbj

"Nie wydaje się przypadkiem, że inicjatywa posłów PiS, wprowadzająca kaganiec na polskich sędziów została zgłoszona 13 grudnia w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przez komunistyczne władze. Przywódcom partii rządzącej marzy się system PRL-owski, kiedy jedynie słuszna partia mogła sterować wszystkimi dziedzinami życia społecznego" - stwierdzają.

"A przynajmniej tak się tej władzy wydawało. Skończyło to się katastrofą gospodarczą i upadkiem systemu" - przypominają.

Zobacz też: Duda krytykuje polskich sędziów. Kosiniak-Kamysz: to krzyk bezsilności

Byli opozycjoniści twierdzą, że "taki też los czeka obecnych władców". "Jednak samowola rządzących zawsze odbywa się kosztem rządzonych. I tak polityczna twórczość panów Kaczyńskiego, Morawieckiego, Ziobry, Glińskiego czy Terleckiego już dzisiaj powoduje, że Polska znajduje się na marginesie decyzji podejmowanych przez Unię Europejską. Obecny zdumiewający swą bezczelnością projekt pogłębi tylko izolację Polski na arenie międzynarodowej" - alarmują.

d1y2jbj

Opozycjoniści zwracają też uwagę na "pełną kłamstw i zakłamań propagandę, uprawianą przez rządzących począwszy od prezydenta". "Prezydent pod osłoną nocy przyjmuje ślubowanie wysłanego na nowy front walki z wolnością i demokracją komunistycznego prokuratora, a jednocześnie deklaruje wolę walki z postkomunizmem" - głosi oświadczenie.

Przeczytaj również: Adam Bodnar o projekcie PiS: to próba odwrócenia uwagi

"Nic więc dziwnego, że w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego próbuje się chwycić za twarz niezawisłych sędziów. Symbolem może być fakt, że głównym egzekutorem ustaw niszczących system sędziowskiej niezależności był tropiący opozycję prokurator stanu wojennego, zaś prezesem ubezwłasnowolnionego Trybunału Konstytucyjnego sędzia mianowana jeszcze przez Radę Państwa" - wskazują działacze opozycji w PRL-u.

I podsumowują: "My działacze struktur opozycyjnych w okresie PRL-u słyszymy rozpaczliwy okrzyk dochodzący z ław poselskich PIS-u - Komuno, wróć".

Przeczytaj również: Krystian Markiewicz o projekcie PiS: to zamach konstytucyjny

Źródło: interia.pl

d1y2jbj

Podziel się opinią

Share

d1y2jbj

d1y2jbj
Więcej tematów