Trwa ładowanie...
d2cwgzn

Komu gratulować za skuteczność ws. reparacji? Poseł PiS nie ma wątpliwości

- Życie ofiar wojny należy wyceniać tak, jak ofiar katastrofy lotniczej - powiedział poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Podkreślił także, komu należą się gratulacje w tej kwestii. Nie ma wątpliwości - Jarosławowi Kaczyńskiemu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sejmowa ekspertyza ws. reparacji była przygotowana na wniosek posła Mularczyka
Sejmowa ekspertyza ws. reparacji była przygotowana na wniosek posła Mularczyka (PAP, Fot: Jakub Kaminski)
d2cwgzn

- To prezes PiS kilka miesięcy temu powiedział, że powinniśmy podjąć działania, ażeby wyliczyć straty i podjąć działania odszkodowawcze - powiedział w "Rzeczpospolitej" Arkadiusz Mularczyk.

Jego zdaniem to właśnie Kaczyńskiemu należą się gratulacje za skuteczność w tej sprawie. Debata o reparacjach bowiem z poziomu krajowego przenosi się na międzynarodowy.

- Ja jestem tylko jednym z pracowników wielkiej sprawy dla Polski. Liczymy, że prezydent Duda także mocno się zaangażuje - dodał Mularczyk. Według posła "kluczową kwestią jest teraz wyliczanie strat i szkód, jakie Polska poniosła podczas II wojny światowej". - Są rzetelne wyliczenia, które zostały wykonane po wojnie. Musimy je zaktualizować i przeliczyć na obecną wartość pieniądza - powiedział w gazecie.

d2cwgzn

Mularczyk przytoczył też jeden przykład. - Gdy Irak płacił odszkodowania za wojnę z Kuwejtem, to wówczas odszkodowanie za śmierć cywila wynosiło milion dolarów - powiedział.

Jak wróciła sprawa reparacji?

Sprawa reparacji wróciła za sprawą prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Na lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy wyraził on opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne szkody wojenne, których "tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś".

Zobacz: Niemieckie reparacje wojenne. Co można kupić za 25 bln złotych?

Duda będzie rozmawiał o reparacjach na Malcie

Prezydenci Polski i Niemiec Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier spotkają się w czwartek na Malcie - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Tematem dwustronnej rozmowy ma być między innymi kwestia reparacji wojennych.

d2cwgzn

Ekspertyza Sejmu

W opublikowanej w poniedziałek na stronie Sejmuekspertyzie BAS dot. reparacji wojennych stwierdzono, że zasadne jest twierdzenie, że Rzeczypospolitej Polskiej przysługują wobec Republiki Federalnej Niemiec roszczenia odszkodowawcze. BAS przygotowało opinię na wniosek posła Mularczyka.

W poniedziałek Mularczyk w Telewizji Republika był pytany, czy Polska będzie aktywnie upominać się o reparacje wojenne od Niemiec.

Poseł PiS stwierdził, że opinia przygotowana przez BAS jest w tej kwestii "pierwszym i ważnym krokiem". - Po raz pierwszy w taki sposób została przedstawiona kwestia problematyki odszkodowawczej od Niemiec. Ta opinia jest niezwykle ważna, istotna, to jest kompleksowa, całościowa opinia - zauważył Mularczyk.

d2cwgzn

W jego ocenie, opinia ta powinna dać organom państwa podstawę do podjęcia dalszych prac dotyczących ubiegania się o reparacje od Niemiec. Podkreślił, że "kluczową kwestią" jest powstanie zespołu, który "wyliczyłby i zaktualizował" szkody, jakie Polska poniosła podczas II wojny światowej.

- Te prace były wykonywane już przez Biuro Odszkodowań Wojennych po wojnie, gdzie te szkody wyliczono wówczas na prawie 50 mld dolarów. Te kwoty powinny być zaktualizowane na dzisiejsze kwoty - zaznaczył poseł.

- W dniu dzisiejszym twierdzenie, że roszczenia Polski się przedawniły, czy też nie podlegają dochodzeniu, po prostu jest nieprawdziwe i nieprawidłowe. Zbrodnie wojenne nie podlegają przedawnieniu, tak samo nie podlegają przedawnieniu roszczenia o odszkodowanie za zbrodnie wojenne - wskazywał.

d2cwgzn

Analizy w sprawie możliwości wystąpienia o reparacje od Niemiec prowadziło również MSZ. W zeszłym tygodniu szef resortu mówił, że decyzja w sprawie ewentualnego wystąpienia do Niemiec o rekompensatę, to kwestia tygodni lub miesięcy.

Źródło: Rzeczpospolita/PAP/WP

d2cwgzn

Podziel się opinią

Share

d2cwgzn

d2cwgzn
Więcej tematów