"Kommiersant": według FSB to Szare Wilki stoją za zamachem na rosyjski samolot Airbus A321. W katastrofie zginęły 224 osoby

• FSB: za zamachem na samolot pasażerski nad Synajem stoją Szare Wilki
• "Kommiersant": śledczy wszczęli sprawę karną dotyczącą ataku
• Szare Wilki to skrajnie prawicowa turecka organizacja nacjonalistyczna
• Grupa miała brać udział między innymi w działaniach bojowych w Czeczenii
• Szare Wilki są powiązane z Państwem Islamskim i działają w krajach arabskich
• Airbus A321 rozbił się 31 października 2015 r. krótko po starcie z Szarm el-Szejk
• Zginęły 224 osoby, w większości rosyjscy turyści wracający z wakacji w Egipcie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Kommiersant": według FSB to Szare Wilki stoją za zamachem na rosyjski samolot Airbus A321. W katastrofie zginęły 224 osoby
(PAP, Fot: Karem Ahmed)

Federalna Służba Bezpieczeństwa sądzi, że za zeszłorocznym zamachem na rosyjski samolot pasażerski nad Synajem może stać turecka nacjonalistyczna organizacja Szare Wilki - podał "Kommiersant" powołując się na źródło w służbach specjalnych Rosji.

Dziennik poinformował też, że Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął sprawę karną dotyczącą zamachu terrorystycznego na pokładzie samolotu.

Jak przypomina "Kommiersant", pod koniec grudnia 2015 roku szef Komitetu Śledczego Aleksandr Bortnikow powiedział, że KŚ ma obraz tego, jakie struktury terrorystyczne stoją za zamachem na samolot, ale nie wymienił wówczas żadnej nazwy. Według źródła w służbach specjalnych, na które powołuje się dziennik, ślady organizatorów zamachu mogą prowadzić do Szarych Wilków; organizacja ta - dodaje dziennik - związana jest z Państwem Islamskim (IS) i działa w wielu krajach arabskich.

"Kommiersant" pisze, że według rosyjskich służb specjalnych Szare Wilki brały udział w działaniach bojowych w Czeczenii, a jeden z przywódców tej organizacji przyznał się do zabicia pilota rosyjskiego bombowca Su-24, zestrzelonego nad Syrią przez tureckie lotnictwo.

Airbus A321 rosyjskich linii Kogalymavia, znanych też jako Metrojet, rozbił się 31 października 2015 roku krótko po starcie z Szarm el-Szejk. Zginęły 224 osoby, w większości rosyjscy turyści wracający z wakacji w Egipcie. Rosja i Zachód oceniły, że katastrofa została najpewniej spowodowana eksplozją ładunku wybuchowego. Krótko po katastrofie Państwo Islamskie ogłosiło, że to ono stoi za zamachem.

Szare Wilki to skrajnie prawicowa turecka organizacja terrorystyczna działająca od końca lat 60. XX wieku; należał do niej m.in. Mehmet Ali Agca, który w 1981 roku usiłował zastrzelić papieża Jana Pawła II.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.