Trwa ładowanie...
d2l1fom

Kolejny rekord temperatury. Tak jeszcze nie było

Niby listopad, a my zamiast zapowiedzi zimy, mamy już kolejny rekord wysokiej temperatury. Wszystko wskazuje na to, że taka pogoda jeszcze trochę się u nas utrzyma. Czy zima w ogóle się w tym roku pojawi?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na wschodzie Europy znów króluje wyż, który nie ma zamiaru ustąpić
Na wschodzie Europy znów króluje wyż, który nie ma zamiaru ustąpić (Windy)
d2l1fom

W poniedziałek padł kolejny rekord temperatury w listopadzie. W miejscowości Polany zanotowano aż 26,2 stopni Celsjusza (dane meteomodel.pl/telemetria IMGW). Poprzedni rekord wynosił 24 stopnie z 1968 roku ze stacji Kraków-Obserwatorium.

W miarę upływu kolejnych jesiennych dni wielu synoptyków oraz pasjonatów pogody zastanawia się, jaka będzie tegoroczna zima. Na ustach pojawia się także pytanie: Czy zima w ogóle się w tym roku pojawi?

Od paru tygodni daje się obserwować bardzo podobny typ pogody. Cyrkulacja strefowa, czyli zachodnia jest niemal całkowicie odcięta. Na wschodzie Europy znów króluje wyż, który nie ma zamiaru ustąpić i zmienić pogody nad naszym krajem chociażby na przedzimową.

d2l1fom

Gdybyśmy mieli się zagłębić w nieco poważniejszą meteorologię, to dla ciekawostki na tzw. mapach górnych (które wykorzystują meteorolodzy do obserwacji prognostycznych) nadal nad zachodnią Europą widoczna jest rozległa zatoka lub jak kto woli dolina geopotencjału. Na niej widać wyraźnie jak prąd strumieniowy płynie po jej wschodniej stronie, omijając środkową Europę, wysyłając aktywne i deszczowe niże daleko na północ.

Temperatury wciąż na plusie

Taka sytuacja sprawia również, że szerokim strumieniem spływa ciepłe powietrze z południa. Wg modelu CFS (model prognozy sezonowej) w całej Polsce do końca listopada nie przewiduje się epizodu zimowego. Temperatura będzie na plusie a lokalnie na “dużym” plusie.

d2l1fom

Sytuacja na najbliższe tygodnie wygląda bardzo podobnie. Nawet jeśli na chwilę dostaniemy się pod wpływ cyrkulacji zachodniej, która oznaczałaby ochłodzenie, to wykształcone wyże wędrowne, raz po raz sięgając Białorusi czy też Rosji, znów sprawią, że do Polski popłyną cieplejsze masy powietrza.

Wg wspomnianego modelu pogody sezonowej w grudniu pojedyncze dni z niewielkim mrozem, jednak pamiętać należy, że prawdopodobieństwo tak trafnego typowania temperatury przez model na tak długo, jest niemal zerowe. Póki co cieszmy się aktualną pogodą, która nas rozpieszcza i zachęca do spędzania aktywnie czasu na świeżym powietrzu.

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na pogoda.wp.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2l1fom

Zobacz także: "Codziennie staję przed lustrem i mówię, że życie jest cudowne"

d2l1fom

Podziel się opinią

Share
d2l1fom
d2l1fom
Więcej tematów