"Kolejny atak terrorystyczny w Europie jest kwestią czasu". Francja i Belgia zacieśnią współpracę

• Premierzy Belgii I Francji zapowiedzieli zacieśnienie współpracy w zwalczaniu terroryzmu
• Nowy poziom zagrożenia wymaga szybkiego przeciwdziałania
• Premier Francji wzywa do podjęcia działań na szczeblu UE
• Premier Belgii wskazuje konieczność wykorzystywania zaawansowanych technologii w walce z terroryzmem
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Manuel Valls i Charles Michel
Manuel Valls i Charles Michel (AFP)

Po rozmowach w Brukseli, premierzy Belgii i Francji, Charles Michel i Manuel Valls, zapowiedzieli zacieśnienie współpracy obu krajów w zwalczaniu terroryzmu. Valls ostrzegł, że kolejny atak terrorystyczny w Europie jest jedynie kwestią czasu.

W rozmowach uczestniczyli ministrowie spraw wewnętrznych oraz wysocy rangą funkcjonariusze policji, wymiaru sprawiedliwości i wywiadu Francji i Belgii.

Jak informuje agencja AFP, głównym celem rządów obu krajów jest zademonstrowanie woli wspólnego przeciwdziałania terroryzmowi po tragicznych atakach terrorystycznych w Paryżu z 13 listopada ub. r., w których zginęło ponad 130 osób. Doszło po nich do cierpkich wypowiedzi z obu stron, które spowodowały wzajemne urazy, kiedy okazało się że zamachowcy przygotowywali zamachy w Belgii, gdzie mieszkał m. in. uważany za ich przywódcę Abdelhamid Abaud.

- Nie ma czegoś takiego jak zerowe ryzyko (zamachów) - powiedział Michel na wspólnej konferencji prasowej. Dodał, że cała Europa stoi w obliczu "nowego poziomu zagrożenia", które wymaga szybkiego przeciwdziałania.

- Musimy zacieśnić naszą współpracę we wszystkich dziedzinach: wywiadu, policji, wymiaru sprawiedliwości - podkreślił Valls. Wezwał do podjęcia działań na szczeblu Unii Europejskiej, m.in. poprzez wymianę informacji o pasażerskim ruchu lotniczym, systematyczne kontrole podróżnych wewnątrz strefy Schengen i utworzenie służby ochrony zewnętrznych granic UE.

Michel wskazał na konieczność powszechnego obowiązku stosowania paszportów biometrycznych oraz wykorzystania zaawansowanych technologii do walki z terrorystami w internecie.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.