Kolejni znani dziennikarze odchodzą z TVP

• Z Telewizji Polskiej po 25 latach odchodzi Piotr Kraśko
• Nieoficjalnie: dziennikarka Karolina Lewicka złożyła wymówienie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Piotr Kraśko
Piotr Kraśko (AKPA, Fot: Euzebiusz Niemiec)

Z Telewizji Polskiej odchodzi szef "Wiadomości" - głównego programu informacyjnego TVP1 - Piotr Kraśko. Dziennikarz ostatni raz poprowadził program w zeszły piątek. Tego dnia wieczorem usłyszał od nowego prezesa Jacka Kurskiego, że "Wiadomości" mogą być dobre albo złe, ale muszą być uczciwe. Od dawna spekulowano jednak, że po zmianie władz w telewizji publicznej dziennikarz pożegna się z TVP.

Z poniedziałkowego i wtorkowego grafiku prowadzących "Wiadomości" Kraśko został wykreślony, a w poniedziałek spotkał się z nowym kierownictwem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, by uzgodnić warunki rozstania ze spółką.

Odchodzi również Karolina Lewicka

Według nieoficjalnych informacji Karolina Lewicka, dziennikarka TVP, złożyła wymówienie. O sprawie poinformowała na Twitterze dziennikarka Agnieszka Kublik. Informację tę potwierdza też Towarzystwo Dziennikarskie. W ub. tygodniu Karolina Lewicka udzieliła wywiadu "Die Welt", w którym mówi, że stała się obiektem "hejtu".

- Krytyczni dziennikarze nie mają w TVP przyszłości. Uważam, że nie popełniłam żadnych błędów w rozmowie z Glińskim - mówiła dziennikarka w rozmowie z niemieckim dziennikiem.

Lewicka mówiła w wywiadzie, że stała się obiektem "hejtu" prawicowych mediów. - Dostaję pogróżki od zwolenników PiS. Nie zmienię sposobu, w jaki wykonuję swój zawód - powiedziała.

W listopadzie ub. roku o Lewickiej zrobiło się głośno po jej rozmowie w programie "Minęła dwudziesta" w TVP Info z wicepremierem i ministrem kultury prof. Piotrem Glińskim. Minister starał się czytać i wyjaśniać pismo, które wysłał w sprawie spektaklu "Śmierć i dziewczyna" marszałkowi województwa dolnośląskiego. Lewicka przerywała mu, zadając pytania i prosząc wielokrotnie o odpowiedzi, gdy ich nie otrzymywała.

W sprawie zebrała się Komisja Etyki TVP i nie dopatrzyła się naruszenia zasad etycznych przez dziennikarkę. W swoim orzeczeniu Komisja Etyki TVP uznała, że ferwor rozmowy zakłócił przekaz i mógł utrudnić widzom zrozumienie istoty sporu i wyraziła ubolewanie, że szum wokół sprawy rozgorzał w momencie, kiedy potrzebna jest spokojna i rzeczowa dyskusja o przyszłości mediów publicznych.

Ówczesny prezes TVP Janusz Daszczyński, który zaraz po programie zawiesił Lewicką, po posiedzeniu komisji etyki potrzymał opinię, że "sposób prowadzenia programu odbiegał od standardów prowadzenia rozmowy, jakie obowiązują w TVP", ale podjął decyzję, że Lewicka powróci do prowadzenia programu "Minęła dwudziesta".

Dziennikarka jest związana z Telewizją Polską od ponad 5 lat. Prowadziła różne programy publicystyczne w TVP Info (m.in. „Minęła dwudziesta”) i TVP1 („Polityka przy kawie”) oraz była reporterką sejmową. Od sierpnia ub.r. przygotowywała też materiały do „Wiadomości” TVP1. W ostatnich latach współpracowała też z TOK FM.

Od piątku nowym prezesem TVP jest Jacek Kurski, wiceprezesem Maciej Stanecki. Na stanowisko dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej został mianowany Mariusz Pilis, dyrektorem TVP Info został Grzegorz Adamczyk.

Polub WP Wiadomości