Klapa rządowej reformy? Rodzice nie chcą wysyłać sześciolatków do szkół

Oświatowa klapa Ministerstwa Edukacji Narodowej? Jak podaje RMF FM, w tym roku tylko co szósty rodzic wysłał swoje sześcioletnie dziecko do pierwszej klasy. To znacznie mniej niż przed rokiem. Teraz rodzie mają jeszcze wybór. Od września 2014 roku - zgodnie z reformą - będą musieli posłać sześciolatki do szkoły.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Klapa rządowej reformy? Rodzice nie chcą wysyłać sześciolatków do szkół
(WP.PL, Fot: Paweł Kozioł)

Z danych - które zebrało RMF FM - wynika, że niemal we wszystkich województwach do szkół poszło mniej niż 20 proc. sześciolatków z regionu. W ubiegłym roku średnia ogólnopolska przekroczyła 23 proc., w tym roku - według wyliczeń stacji - to raptem 16,9 proc.

Jak podaje RMF FM obecnie najgorzej jest Opolszczyźnie, gdzie zaledwie co dziesiąty rodzic wysłał sześcioletnie dziecko do szkoły. Rok temu naukę rozpoczęło 16 proc. dzieci z tego regionu.Słabe statystyki są także na Podlasiu - do pierwszej klasy poszło tam w tym roku 13,6 proc. sześciolatków, na Podkarpaciu - 13,5 proc. i w województwie lubuskim - 12 proc.

Na Lubelszczyźnie i w Małopolsce do pierwszych klas poszło 14 proc. sześciolatków, na Śląsku 15 proc., na Dolnym Śląsku, w Łódzkiem i w Wielkopolsce - 16 proc. Poniżej progu 20 proc. są jeszcze województwa: zachodniopomorskie (17 proc.), świętokrzyskie (18,5 proc.), warmińsko-mazurskie (19 proc.) i kujawsko-pomorskie (19,5 proc.).

W woj. mazowieckim do szkół poszło 21 proc. dzieci. To jednak i tak mniej, niż w ubiegłym roku, kiedy progi szkoły przekroczyło 31 proc. sześciolatków. Liderem w rankingu jest Pomorze, gdzie do szkoły poszło ponad 27 proc. sześciolatków.

Wszystkie sześciolatki obowiązkowo rozpoczną naukę w 2014 r.. W roku szkolnym 2012/2013 i 2013/2014 dyrektor szkoły będzie miał obowiązek przyjąć sześcioletnie dziecko do szkoły, jeżeli jego rodzice podejmą taką decyzję. Do tej pory dyrektor mógł odmówić.

Ustawa nie wprowadza zmian w obowiązku przedszkolnym pięciolatków. Wszystkie dzieci w wieku pięciu lat będą objęte obowiązkowym, rocznym przygotowaniem przedszkolnym. Dzieci urodzone w latach 2006 i 2007, które nie rozpoczną nauki w I klasie szkoły podstawowej od 1 września 2012 r. i od 1 września 2013 r., będą nadal przedszkolakami.

Polub WP Wiadomości