Trwa ładowanie...

Katowice. Jubileuszowy i hybrydowy Transatlantyk już płynie

Koncert inauguracyjny “The Best of Jan A.P. Kaczmarek” otworzył 10. edycję Transatlantyk Festiwalu. Po raz pierwszy to artystyczne wydarzenie gości w województwie śląskim.

Share
Inauguracyjny koncert Transatlantyk Festiwalu odbył się w katowickim NOSPR-ze.
Inauguracyjny koncert Transatlantyk Festiwalu odbył się w katowickim NOSPR-ze.Źródło: www.tranatlantyk.org, fot: Radosław Kaźmierczak
d29mw0q

Goście z całego świata, polskie premiery i prapremiery, pokazy specjalne. Warsztaty, spotkania i debaty. Konkurs kompozytorski, koncerty i masterclassy. W czwartek w katowickich kinach Światowid i Rialto oraz online – w całej Polsce – rozpoczęła się jubileuszowa 10. odsłona Festiwalu Transatlantyk. Stworzony 10 lat temu przez laureata Oscara, Jana A.P. Kaczmarka festiwal potrwa do 8 października. Poprzednie edycje odbywały się w Poznaniu i w Łodzi.

Wszystkie filmy pokazywane w sekcji NOWE KINO - wybór najciekawszych premier z całego świata - tradycyjnie już będą miały szansę na zdobycie nagrody Transatlantyk Distribution Award, która wynosi 20 tysięcy zł i w całości przeznaczona jest na wsparcie dystrybucji zwycięskiego tytułu w polskich kinach. O tym, który tytuł otrzyma tę nagrodę, zadecydują – jak zawsze – widzowie. Odbędzie się także Konkurs Polskich Krótkich Metraży.

W związku z pandemią, Transatlantyk po raz pierwszy odbywa się w wersji hybrydowej (a więc offline i online na platformie MOJEeKINO.pl), co pozwoli na oglądanie festiwalowych filmów osobom z całej Polski. Gośćmi festiwalu będą znakomici i wielokrotnie nagradzani twórcy filmowi i nie tylko, m.in. Ken Loach, William Friedkin, Boaz Yakin, Lech Majewski, Szczepan Twardoch czy Zbigniew Zamachowski.

Szczyt w Brukseli. UE nakłada sankcje na Białoruś. Radosław Sikorski: "Skończyło się tak, jak zawsze"

10. Edycję Transatlantyk Festiwalu otworzył koncert inauguracyjny “The Best of Jan A.P. Kaczmarek”, który odbył się w czwartek wieczorem w Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Uczestnicy usłyszeli najpopularniejsze kompozycje Jana A.P. Kaczmarka,m.in. “Rapsodię śląską” czy utwory skomponowane do filmów “Całkowite zaćmienie”, “Plac Waszyngtona”, “Niewierna”, “Hatchi” czy wreszcie “Marzyciel”, który przyniósł autorowi Oscara. 

d29mw0q

Koncert poprzedziło wręczenie nagrody FIPRESCI Platinum Award 95, którą otrzymał Ken Loach. Festiwal Transatlantyk jest jednym z dwóch festiwali filmowych na świecie – obok Sofia IFF – podczas którego przyznawane są jubileuszowe nagrody Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI.

Kot kontra kaczka. Przezabawne nagranie podbija internet

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d29mw0q

Podziel się opinią

Share
d29mw0q
d29mw0q
Więcej tematów