Kardynał Nycz ostro o pomyśle Kaczyńskiego

Metropolita warszawski Kazimierz Nycz przypomina, że Kościół od lat nie zmienia stanowiska w kwestii kary śmierci. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego sprzed kilku dni, a także komentarzy, wywołanych słowami lidera PiS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Kaczyński
Jarosław Kaczyński (PAP, Fot: Andrzej Hrechorowicz)
WP

Jarosław Kaczyński ogłosił, że chce przywrócenia kary śmierci. Jego zdaniem, w przypadku najcięższych przestępstwach sądy powinny mieć prawo orzekania najsurowszego wymiaru kary. Kardynał Kazimierz Nycz, poproszony o komentarz w tej sprawie, przypomina encykliki papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI.

Kardynał Nycz powiedział, że papież Polak mówił - zwłaszcza w "Evangelium vitae" - że współczesne społeczeństwa mają środki, którymi można się zabezpieczyć przez ludźmi niebezpiecznymi czy wielokrotnymi zabójcami. - Tym środkiem jest stosowanie bezwzględnego dożywocia - podkreślił metropolita warszawski.

Kardynał Kazimierz Nycz przypomniał jednocześnie, że Kościół wielokrotnie przy dyskusjach dotyczących kary śmierci mówił, że nikt z ludzi nie może decydować o odbieraniu czegoś, czego nie dał, czyli życia. - Pan Bóg jest dawcą życia - nawet jeśli człowiek to życie zmarnował - i tylko Pan Bóg może to życie odebrać - mówił duchowny. Zdaniem kardynała Nycza, jeśli człowiek zrobi "jedną furtkę" i będzie na przykład zabijał nienarodzone dzieci, to równie dobrze może zabić każdego.

WP

Prezes Prawa i Sprawiedliwości przywrócenie kary śmierci uzasadnia tym, że obecnie przeciętny pobyt w więzieniu za zabójstwo to siedem lat, a za pobicie ze skutkiem śmiertelnym - zaledwie 3 i pół roku. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, sytuację tę trzeba zmienić i przywrócić karę śmierci oraz podnieść wymiar kary za zabójstwa, a także znieść możliwość przedterminowego zwolnienia.

Kaczyński stwierdził, że przywrócenie kary śmierci jest zgodne z nauczaniem Kościoła. - Kościół przez bardzo wiele wieków akceptował karę śmierci. Nie wiem czy ktoś, kto był katolikiem, nawet zupełnie niedawno temu, i jest katolikiem dzisiaj, wtedy mógł uważać, że kara śmierci jest dopuszczalna, a dzisiaj nie - powiedział.

Lider PiS zapowiedział też, że swoje propozycje skieruje do marszałka sejmu. Dodał jednocześnie, że fakt, iż Unia Europejska jest przeciwna karze śmierci nie oznacza, że nasz kraj musi się do tego stosować.

Polub WP Wiadomości
WP
WP