Kardynał Bertone zastąpi kardynała Angelo Sodano?

Arcybiskup Genui kardynał Tarcisio Bertone
będzie nowym sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej -
poinformowały włoskie media. Według niepotwierdzonych informacji, Benedykt XVI już podpisał nominację. Kardynał Bertone zastąpi, odchodzącego na emeryturę kardynała Angelo Sodano.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kardynał Bertone zastąpi kardynała Angelo Sodano?
(AFP)
WP

Informację o nominacji dla nowego watykańskiego sekretarza stanu podała, włoska agencja Apcom. Wiadomość ta znajduje się również na stronach internetowych dzienników "Corriere della Sera" i "La Stampa". Według nich, nominacja ma zostać ogłoszona 29 czerwca w uroczystość świętych Piotra i Pawła.

Pogłoski o powołaniu kardynała Bertone na drugie w watykańskiej hierarchii stanowisko, odpowiadające urzędowi premiera, pojawiały się od dłuższego czasu, a w ostatnich dniach bardzo się nasiliły. Sam zainteresowany w rozmowach z dziennikarzami podkreślał, że nic o tym nie wie.

Obecny arcybiskup Genui jako sekretarz Kongregacji Nauki Wiary w latach 1995-2002 był najbliższym współpracownikiem jej prefekta - kardynała Josepha Ratzingera. Światowa opinia publiczna poznała ówczesnego arcybiskupa w roku 2000, gdyż to on na prośbę Jana Pawła II opracował tekst tak zwanej trzeciej tajemnicy fatimskiej.

WP

Kardynał Tarcisio Bertone, salezjanin, ma 71 lat. W przeszłości był rektorem Uniwersytetu Salezjańskiego w Rzymie. Pracował także nad najnowszą wersją Kodeksu Prawa Kanonicznego. W roku 2002 Jan Paweł II mianował go arcybiskupem Genui, a rok później podniósł go do godności kardynalskiej.

Wśród watykanistów uchodzi za osobę bardzo komunikatywną i obdarzoną poczuciem humoru. Bywa gościem popularnych programów publicystycznych. To on w studiu telewizji RAI ujawnił przed rokiem nieznany epizod z ostatniego konklawe. Według relacji włoskiego purpurata, niesprawny był ustawiony w Kaplicy Sykstyńskiej piec do palenia kart po każdym głosowaniu nad wyborem papieża. Z tego powodu, jak powiedział, wydobywający się z pieca dym trochę osmalił Kaplicę ze słynnymi freskami Michała Anioła.

Przeciwników przysporzył mu wystosowany przez niego apel o bojkot książki "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna. Był on pierwszym kościelnym hierarchą, który wypowiedział się przeciwko temu amerykańskiemu bestsellerowi.

Sylwia Wysocka

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP