Kard. Parolin: Świątynia Opatrzności ma być pomnikiem wielkich Polaków
Niech Świątynia Opatrzności Bożej będzie żywym pomnikiem przybliżającym wielkich Polaków następnym pokoleniom - zaapelował sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin podczas Święta Dziękczynienia w Wilanowie.
01.06.2014 | aktual.: 01.06.2014 14:32
- Ja również za nich dziękuję - i proszę: oby wasz naród rodził ciągle nowych świętych! To oni zadecydują o losach waszej ojczyzny! Oni też są potrzebni Kościołowi i światu - podkreślił w homilii watykański hierarcha podczas mszy św. dziękczynnej za kanonizację Jana Pawła II.
Zwracając się do polskich rodzin, kard. Parolin apelował o to, by nie bały się one świętości. - Jakże ważne jest dziś, by chrześcijańskie rodziny były święte. Niech będą miejscem, gdzie można doświadczyć miłości Boga do wszystkich ludzi. Jestem świadomy, że w Polsce są liczne świadectwa rodzin świętych, wiernych Chrystusowi i Kościołowi. Za to szczerze wam bardzo dziękuję, także w imieniu papieża Franciszka. Jestem także świadomy trudności, jakie spotykają rodziny i wiele osób, by otworzyć się na życie i pozostać wiernym przymierzu małżeńskiemu aż do końca. Odwagi! Bóg niczego nie odbiera, ale napełnia nas łaską, jeśli Mu zaufamy. Zachęcam was, byście oddali się Bożej Opatrzności i byście nie bali się przyjąć dzieci, którymi Bóg chce was obdarzyć - zachęcał watykański hierarcha.
Jak dodał, Jan Paweł II w znaczny sposób przyczynił się do tego, aby Polska osiągnęła wolność, której rocznicę 25-lecia będziemy świętować 4 czerwca.
- Jan Paweł II mógłby zostać nazwany "patronem waszej wolności"! W tym miejscu dziękujemy także za Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który z wielką odwagą stawił czoła trudnym czasom reżimu komunistycznego, dając przykład wzorcowej miłości do Chrystusa i Kościoła. Bez niego nie byłoby papieża-Polaka. Potwierdził to ze wzruszeniem sam Jan Paweł II po swoim wyborze na Stolicę Piotrową - przypomniał watykański hierarchia w homilii wygłoszonej podczas mszy św. dziękczynnej za kanonizację św. Jana Pawła II. Zebrani przyjęli te słowa brawami.
- Cieszę się, że mogę razem z wami świętować 25-lecie odrodzenia waszej ojczyzny. Cieszę się, że mogę być z wami w tej świątyni, w której corocznie, w Święto Dziękczynienia, zawierzacie losy Polski i Polaków Opatrzności Bożej - dodał kard. Parolin.
Jak mówił watykański hierarcha, "polskie zwycięstwa przychodziły przez krzyż". - Znam historię waszych zmagań o wolność. Wiem, jaką daninę krwi zapłacili Polacy w ciągu ostatnich dwóch wieków. Jest mi znana historia rozbiorów Polski przez trzech zaborców. Znam dramatyczną walkę Polaków o wolność w Powstaniu Listopadowym i Styczniowym. Znane są powszechnie zmagania Polaków o wolność podczas II wojny światowej. Niedawno minęła 70 rocznica słynnej bitwy pod Monte Cassino. Walczyliście o wolność waszą i naszą. A potem Powstanie Warszawskie i ofiara prawie trzystu tysięcy ludzi. Wreszcie dramatyczny los, jaki spotkał wasz kraj w wyniku II wojny światowej i geopolitycznych rozstrzygnięć, podjętych ponad waszymi głowami. To jest polska droga krzyżowa ku wolności - podkreślił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.
Na błoniach wokół Świątyni Opatrzności Bożej zgromadziło się kilka tysięcy ludzi. Poza parą prezydencką w nabożeństwie uczestniczą tez m.in.: minister kultury Bogdan Zdrojewski, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski i prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz.