Kancelaria Prezydenta: w środę obchody 15-lecia wstąpienia Polski do NATO

Z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego odbędą się w środę w Warszawie obchody 15. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Komorowski spotka się z ambasadorami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego akredytowanymi w Polsce i weźmie udział w uroczystościach na placu Piłsudskiego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Bronisław Komorowski
Prezydent Bronisław Komorowski (WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta na swej stronie internetowej, z okazji 15-lecia Polski w NATO na fasadzie Pałacu Prezydenckiego już w poniedziałek wieczorem rozbłyśnie okolicznościowa iluminacja; wyświetlane będą zmieniające się logo NATO oraz logo obchodów 25-lecia wolności, a na ustawionym przed Pałacem telebimie będzie można obejrzeć rocznicowe filmy. Z kolei w niedzielę - 16 marca - Pałac Prezydencki będzie otwarty dla zwiedzających.

W środę w Pałacu Prezydenckim prezydent spotka się z ambasadorami państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego akredytowanych w Polsce. Na spotkanie - organizowane przez BBN - zaproszeni zostali także członkowie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, byli prezydenci i premierzy, marszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie spraw zagranicznych i obrony narodowej, byli szefowie Biura Bezpieczeństwa Narodowego i szefowie Sztabu Generalnego oraz obecni przewodniczący parlamentarnych komisji spraw zagranicznych i obrony narodowej, Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a także Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych.

Tego dnia wieczorem uroczystości rocznicowe odbędą się na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W programie uroczystości znalazły się: uroczysta odprawa wart, złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz wystąpienie prezydenta. Jak poinformowano, warszawiacy i turyści odwiedzający stolicę będą mogli obserwować uroczystą defiladę pododdziałów wojskowych, a także obejrzeć na ustawionym na placu telebimie film o polskiej drodze do NATO.

W ramach niedzielnego Dnia Otwartego w Pałacu Prezydenckim zwiedzający oprócz sal, w których prezydent wykonuje codzienne obowiązki, będą mogli zobaczyć również specjalnie przygotowaną wystawę zdjęć obrazującą polską drogę do NATO. Wystawione zostaną także dokumenty związane z akcesją - wśród nich m.in. Protocol to the North Atlantic Treaty on the Accession of the Republic of Poland (Akt przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Traktatu Północnoatlantyckiego) oraz ustawa z 17 lutego 1999 r. o ratyfikacji Traktatu Północnoatlantyckiego, sporządzonego w Waszyngtonie dnia 4 kwietnia 1949 r. - z podpisem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

15 lat temu - 12 marca 1999 r. o godzinie 19 czasu polskiego (godz. 12.00 czasu miejscowego) w Independence w stanie Missouri minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek podpisał Protokół Akcesyjny Rzeczypospolitej Polskiej do Traktatu Północnoatlantyckiego.

Wejście w grono państw Sojuszu Północnoatlantyckiego - podkreślono w informacji Kancelarii Prezydenta - "zapoczątkowało proces rzeczywistego włączania się Polski w szeroko rozumianą wspólnotę euroatlantycką; oferując gwarancje bezpieczeństwa, zbudowało fundament przyszłej integracji w kolejnych wymiarach: politycznym i ekonomicznym".

Polub WP Wiadomości