Trwa ładowanie...
drx8jow

Kalifornia: trwa kryzys energetyczny

Amerykański stan Kalifornia stoi w obliczu kolejnych braków energii, tym razem z powodu nieoczekiwanego ochłodzenia i związanego z tym wzrostu zużycia energii na ogrzewanie elektryczne.

Share
drx8jow

W poniedziałek główny dostawca energii, firma Independent System Operator (ISO) poinformowała o utracie części zdolności generowania i przesyłania energii oraz ogłosiła "drugi stopień" stanu wyjątkowego, apelując do mieszkańców Kalifornii o oszczędzanie prądu.

"Drugi stopień" pogotowia jest zarazem ostatnim, po którym spółka może zastosować tymczasowe przerwy w dostawie energii, aby zapobiec załamaniu stanowej sieci energetycznej. W tym roku ISO zastosowała tymczasowe przerwy w dostawie prądu przez cztery dni, gdy obciążona sieć kalifornijska próbowała sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię.

Rzecznik ISO powiedział, że z powodu ochłodzenia obecnie zapotrzebowanie jest wyższe o 800 megawatów niż zwykle. Jest to równowartość energii dla około 800 tys. domów.

Kryzys energetyczny w Kalifornii zaczął się w styczniu, kiedy ogłoszono pierwszy stan wyjątkowy i nastąpiły przerwy w dostawach prądu. Przyczyną był wzrost kosztów energii w Kalifornii w następstwie niedoinwestowania miejscowej energetyki i wzrostu światowych cen energii. Elektrownie w innych stanach skorzystały wówczas ze zniesienia kontroli cen hurtowych i zmusiły dwa przedsiębiorstwa zaopatrujące Kalifornię w gaz i prąd - Southern California Edison Co. i Pacific Gas and Electric Co. - do kupowania ich po coraz wyższych cenach rynkowych. (and)

drx8jow
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drx8jow
drx8jow
Więcej tematów