WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
wrocław
08-12-2007 (16:15)

Już prawie 20 krasnali we Wrocławiu-mieście bez barier

Odsłonięcie "W-skersa" - krasnala na wózku -
odbyło się przy jednej z głównych ulic we Wrocławiu.
Krasnale stały się symbolem miasta, obecnie jest ich już prawie
20, m.in. siedzący na gołębiu krasnal Gołębnik oraz śpiący na
talerzu krasnal Obieżysmak.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Jak powiedział poseł PO, Sławomir Piechota, krasnal ma pomóc ludziom lepiej zrozumieć świat, w którym żyją niepełnosprawni. Ma również pokazać, że nawet krasnale są różne. Przypominać, że społeczność miasta jest tak bogata, jak ta mała gromada krasnali - tłumaczył Piechota, który sam jest osobą niepełnosprawną

Jak zapowiedział rzecznik programu "Nie ma barier", Bartłomiej Skrzyński, wkrótce we Wrocławiu pojawią się kolejne krasnale - niedosłyszący z ogromną tubą oraz niewidomy z laseczką.

Odsłonięcie krasnala na wózku powiązane było z obchodami Dnia Osób Niepełnosprawnych, w ramach którego na Uniwersytecie Wrocławskim odbyła się uroczysta gala. Podczas jej trwania wręczono nagrody w konkursie fotograficznym "Wrocław bez barier". Główną nagrodę za zdjęcie p.t. "Lucjan" otrzymała Lidia Kasperczyk. Ogłoszone zostały również wyniki plebiscytu "Dobre Praktyki", którego laureatami zostały osoby, firmy i instytucje wspierające osoby niepełnosprawne. Wśród nagrodzonych znalazły się m.in. Opera Wrocławska i koncern energetyczny EnergiaPro.

WP

Chcemy podziękować pracodawcom za to, że wspierają osoby niepełnosprawne i widzą problem, jakim jest podjęcie przez nich pracy - powiedział Piechota.

Jak zauważył prezes wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, Tadeusz Krasoń, akcja "Wrocław bez barier" zmieniła nastawienie i aktywność osób niepełnosprawnych. Społeczeństwo musi się jednak nauczyć, żeby nie przeszkadzać niepełnosprawnym. Ludzie nie muszą pomagać, tylko niech nie przeszkadzają - zaznaczył Krasoń. Zapowiedział, że w przyszłym roku będzie nowy program, zmierzający do uaktywniania osób niepełnosprawnych. Rozmowy na ten temat toczą się już z wrocławskimi urzędnikami.

Patronat nad galą objęli metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski i prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Nieobecny na imprezie prezydent w wyemitowanym filmie, powiedział, że Wrocław jest miastem otwartym, ale powinien być miastem bez barier, a w tym kierunku jest jeszcze wiele do zrobienia.

Polub WP Wiadomości
WP
WP