Trwa ładowanie...
ycipk-2nrai1
IAR

John McCain: Obama szykuje nowy Wietnam

John McCain przewiduje, że Stany Zjednoczone wyślą do Iraku jeszcze więcej żołnierzy. Republikański senator twierdzi, że polityka prezydenta Obamy wobec Państwa Islamskiego przypomina wojnę w Wietnamie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Atak moździerzowy podczas burzy piaskowej na amerykańskich żołnierzy, Bagdad, marzec 2003 r.
Atak moździerzowy podczas burzy piaskowej na amerykańskich żołnierzy, Bagdad, marzec 2003 r. (AP, Fot: Laura Rauch)
ycipk-2nrai1

Początkowo Barack Obama skierował do Iraku 300 żołnierzy, później dwukrotnie zwiększał ten kontyngent, a kilka dni temu zdecydował o wysłaniu do tego kraju dodatkowo 1500 żołnierzy.

- To nie koniec. On wiedział, że to będzie musiało nastąpić. Przewiduję, że wyślemy tam jeszcze więcej osób. Może nie siły powietrzno-desantowe, ale kontrolerów naprowadzania na cele i oddziały specjalne - powiedział John McCain.

Dodał, że "strategia Obamy w Iraku przypomina mu Wietnam, gdzie również zaczęło się od wysłania doradców wojskowych".

ycipk-2nrai1

- To stopniowe zwiększanie liczebności przypomina mi niestety wojnę w Wietnamie, którą przegraliśmy - podkreślił. John McCain sam służył w Wietnamie. Był tam jeńcem wojennym. W niewoli spędził prawie 5 i pół roku.

Natomiast amerykańskie media informują, że prezydent Obama chce nowej strategii w walce z Państwem Islamskim. Ma ona zawierać "bardziej stanowcze działania w Syrii".

Dotychczasowa strategia w walce z Państwem Islamskim zakładała pokonanie dżihadystów w Iraku, a w kolejnym etapie uderzenie w nich w Syrii.

Przedstawiciele Białego Domu doszli jednak do wniosku, że może to zająć zbyt wiele czasu i że konieczne są równoczesne działania w obu krajach.

ycipk-2nrai1

Amerykanie rozważają posunięcia, które mogłyby osłabić prezydenta Bashara Assada i doprowadzić do jego obalenia. W grę wchodzi także utworzenie postulowanej przez Turcję strefy zakazu lotów wzdłuż syryjskiej granicy. Pentagon zastanawia się też jak przyspieszyć i rozszerzyć szkolenia i dozbrajanie umiarkowanej syryjskiej opozycji.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-2nrai1

ycipk-2nrai1
ycipk-2nrai1
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów