Trwa ładowanie...
d30iu9j

Jest akt oskarżenia przeciwko byłemu posłowi PO

Prokuratura Okręgowa w Krakowie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu wiceprezydentowi Krakowa i byłemu posłowi PO Tomaszowi Sz. Zarzuca mu się, że wraz z innymi osobami doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem gminy i przyjął 120 tys. zł łapówki od dwóch krakowskich biznesmenów.

Share
d30iu9j

Aktem oskarżenia, który został przekazany do Sądu Okręgowego w Krakowie, objętych zostało siedem osób: pięciu byłych wiceprezydentów Krakowa, były wojewoda małopolski i były radny miejski. Podejrzani nie przyznali się w śledztwie do zarzucanych im czynów. Tomaszowi Sz. grozi od 2 do 12 lat pozbawienia wolności, pozostałym oskarżonym od roku do lat 10.

Sprawa dotyczy skorzystania przez miasto w 1999 r. z prawa pierwokupu działek położonych w krakowskiej dzielnicy Chełm za kwotę pięciu mln zł. Za przeprowadzeniem tej transakcji głosował zarząd miasta.

Grunty w rzeczywistości były warte niespełna 1,4 mln zł. Wcześniej dużo taniej kupili je dwaj biznesmeni Rafał R. i Marian M. i to oni postanowili sprzedać je gminie. Biznesmeni przyznali się do winy, dobrowolnie poddali się karze i zostali już prawomocnie skazani na wyroki w zawieszeniu, zaś w swoich wyjaśnieniach obciążyli m.in. Tomasz Sz.

d30iu9j

Według prokuratury Sz. w 1999 r., wraz z innymi członkami ówczesnego Zarządu Miasta Krakowa, wiceprezydentami: Pawłem Z., Ewą K.-B., Teresą S. i Jerzym J. niezgodnie z przepisami podjęli decyzję o pierwokupie działek.

Oskarżeni pełniąc wymienione funkcje w celu osiągnięcia korzyści majątkowej nadużyli udzielonych im uprawnień i nie dopełnili ciążących na nich obowiązków, a poprzez naruszenie przepisów dotyczących korzystania przez gminę z prawa pierwokupu doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem gminy - poinformowała rzecznika Prokuratury Okręgowej w Krakowie Bogusław Marcinkowska.

W akcie oskarżenia mowa o tym, że członkowie ówczesnego zarządu miasta narazili gminę na szkodę majątkową w wysokości 3,6 mln zł (to różnica pomiędzy ceną, jaką zapłaciła za działki gmina, a ich wartością ustaloną przez biegłego).

Tomaszowi Sz. prokuratura zarzuca także, że w lipcu 1999 r. przyjął od dwóch biznesmenów 120 tys. zł za korzystne dla nich załatwienie sprawy pierwokupu.

d30iu9j

Akt oskarżenia obejmuje byłego wojewodę małopolskiego Jerzego A., który w 1999 r. był radnym i członkiem Komisji Mienia i Rozwoju Gospodarczego Rady Miasta Krakowa oraz byłego krakowskiego radnego Władysława W.

Jerzemu A. prokuratura zarzuca płatną protekcję, przyjęcie 200 tys. zł łapówki, a następnie przekazanie znacznej części tej kwoty członkom zarządu miasta.

Za płatną protekcję odpowie też były radny Władysław W., który - jak ustaliła prokuratura - miał biznesmenom mówić o swoich wpływach w Radzie Miasta Krakowa i zarządzie miasta i podjąć się pośrednictwa w załatwieniu sprawy pierwokupu gruntów. Prokuratura zarzuca mu udzielenie łapówki, jako że przyjął od biznesmenów 200 tys. zł i znaczną część tej kwoty przekazał niektórym członkom zarządu miasta.

Jak poinformowała prok. Marcinkowska, wątek przekazania pieniędzy władzom miasta jest nadal badany w osobnym postępowaniu.

d30iu9j

Same działki, choć formalnie znajdują się jeszcze w użytkowaniu wieczystym gminy, w przyszłości wrócą prawdopodobnie do spadkobierców poprzedniego właściciela, od którego bezprawnie przejęto je na podstawie dekretu o reformie rolnej. W 2003 roku wojewoda małopolski stwierdził, że nieruchomości majątku Chełm Folwark, w skład którego wchodziły zakupione przez miasto działki, nie podlegały pod przepisy dekretu o reformie rolnej.

d30iu9j

Podziel się opinią

Share
d30iu9j
d30iu9j
Więcej tematów