Trwa ładowanie...
d4n7777

Jesienią w Gdańsku stanie pomnik Guntera Grassa

Jesienią w Gdański stanie pierwszy pomnik Guntera Grassa. Figura pisarza dosiądzie się do Oskara Matzeratha - bohatera jednej z książek Niemca. Oficjalne odsłonięcie pomnika nastąpi 16 października - w dniu urodzin pisarza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jesienią w Gdańsku stanie pomnik Guntera Grassa
(Materiały prasowe, Fot: Jerzy Pinkas)
d4n7777

- Grass najpierw zgodził się na taki wspólny pomnik, jednak potem zmienił zdanie, co oczywiście uszanowaliśmy. Pamiętamy jednak o pierwotnym pomyśle i chcemy jeszcze w tym roku wypełnić wolę wielkiego Gdańszczanina. Mamy nadzieję, że uda nam się na październikową uroczystość zaprosić najbliższą rodzinę Grassa - mówi Paweł Adamowicz.

Wykonana z brązu rzeźba pisarza została przygotowana już w 2000 roku. Wówczas na jej odsłonięcie nie zgodził się sam Grass, więc odlew trafił do magazynu. Figura literata trzyma w dłoni jego nieodłączny atrybut – fajkę. Na jego kolanach spoczywa książka, po której wędruje żaba. To czytelne nawiązanie do twórczości pisarza - zekranizowanej „Wróżby kumaka” oraz „Z dziennika ślimaka”.

W październiku każdego roku odbywa się w Gdańsku festiwal „Grassomania”. Tegoroczna edycja ma być wyjątkowo odmienna. Organizatorzy chcą, aby na Placu Wybickiego, czyli w sąsiedztwie ławeczki pisarze i literaci czytali fragmenty twórczości pisarza.

d4n7777

Gunter Grass urodził się w Gdańsku w 1927 roku. Całe swoje dzieciństwo spędził we Wrzeszczu. Dzielnica ta stała się później tłem dla tzw. tryptyku gdańskiego, składający się z Blaszanego bębenka, Kota i myszy oraz Psich lat. Opowiadają one o życiu w przed i powojennym mieście. Grass w 1993 roku otrzymał honorowe obywatelstwo miasta, jednak najważniejszą nagrodę zdobył sześć lat później. Otrzymał wówczas Literacką Nagrodę Nobla.

Pisarz ponownie pojawił się w prasie po wywiadzie udzielonym Frankfurter Allgemeine Zeitung. Przyznał się w nim do służenia podczas wojny w Waffen-SS. Pisarz zmarł 13 kwietnia 2015 roku w Lubece.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d4n7777

Podziel się opinią

Share
d4n7777
d4n7777
Więcej tematów