Trwa ładowanie...

Jaka jest jakość powietrza na Pomorzu? Nie jest źle

Tlenki azotu, węgla i ozonu to tylko niektóre ze związków, które zagrażają zdrowiu mieszkańców Wybrzeża. Jakość pomorskiego powietrza nie odbiega jednak od średniej w Polsce.
Share
Jaka jest jakość powietrza na Pomorzu? Nie jest źle
Źródło: WP, Fot: Robert Kulig
d468mat

- Pyły pochodzą z pieców, palenisk i wszelkich urządzeń grzewczych zasilanych paliwami stałymi. Jego nadmierne ilości notowane są w obszarach tzw. niskiej emisji - w dzielnicach miast czy osiedlach, gdzie każde domostwo wyposażone jest w swój system grzewczy z niskim kominem. Urządzenia te często są przestarzałe a do tego zasilane paliwami złej jakości - informuje Jarosław Stańczyk z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Jak poważnym problemem na Pomorzu jest smog? Odpowiedź na to pytanie przynosi raport o stanie środowiska przygotowany przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku. Okazuje się, że w skali całego roku jest tylko jedno miasto przekraczające roczne normy stężenia pyłów zawieszonych - jest to oddalony od 50 km od Gdańska Starogard. Poza nim zaobserwowano sześć innych stanowisk pomiarowych, gdzie podwyższone stężenie pyłów utrzymywało się powyżej 35 dni. Zwiększoną zawartość odnotowano w Kościerzynie, Lęborku, Wejherowie oraz trzech punktach pomiarowych na obszarze Gdańska.

- Informację o przekroczeniach poziomów alarmowych lub informowania oraz ryzyka przekroczenia poziomów dopuszczalnych przekazywane jest do wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego, który uruchamia procedury związane z działaniami krótkoterminowymi zmniejszającymi ryzyko uszczerbku zdrowia wśród mieszkańców dotkniętych przekroczeniami. Polegają one m.in. na bezzwłocznym powiadomieniu społeczeństwa i właściwych organów o konieczności podjęcia działań określonych w planie działań krótkoterminowych - dodaje Stańczyk.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d468mat

Podziel się opinią

Share
d468mat
d468mat
Więcej tematów