Trwa ładowanie...
d38mep6

Jak zabezpieczyć się przed wybuchem gazu? Nie pozwól, żeby doszło do tragedii

Czwartkowy wybuch gazu w Szczecinie był tak silny, że pozostawił wyrwę w kamienicy. Poszkodowana 30-letnia kobieta trafiła do szpitala.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ulatniający się gaz może prowadzić do śmiertelnych wypadków
Ulatniający się gaz może prowadzić do śmiertelnych wypadków (Fotolia)
d38mep6

Zagrożenie związane z wybuchem gazu dotyczy prawie każdego. Większość gospodarstw domowych w Polsce ma kuchenkę lub piec gazowy. Najczęstszym powodem tragedii są nieszczelne instalacje i przestarzałe urządzenia. Podpowiadamy, jak ustrzec się przed wybuchem.

Zobacz: Potężny wybuch gazu w Szczecinie. Nowe doniesienia

Używaj tylko i wyłącznie atestowanych urządzeń. Kupując kuchenkę gazową zwróć uwagę, aby miała wyłącznik przeciwpyłowy. Odetnie dopływ gazu, jeśli płomień na palniku zostanie zdmuchnięty. Unikaj starych urządzeń.

d38mep6

Regularnie kontroluj szczelność instalacji gazowej. Raz w roku zlecaj kontrolę przeprowadzoną przez osobę do tego uprawnioną. W budynkach wielorodzinnych zazwyczaj takie kontrole zleca administracja. Jeśli masz wątpliwości co do stanu swojej instalacji, skontaktuj się ze swoim dostawcą gazu.

Dbaj o wentylację pomieszczeń, w których działają urządzenia na gaz, kuchni i łazienek. Nie zasłaniaj kratek i przewodów wentylacyjnych. Nie zastawiaj ich szafkami ani innymi urządzeniami AGD. Pamiętaj o wentylacji robiąc remont, czy projektując zabudowaną kuchnię.

Prace przy instalacji gazowej zlecaj tylko osobom uprawnionym. Nie prowadź sam napraw lub przeróbek. Jeśli kupujesz nową kuchnię gazową lub piec gazowy, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej tylko osoba z odpowiednimi uprawnieniami może je podłączyć.

*Zainwestuj w czujniki gazu i czadu. *Ich ceny zaczynają się od ok. 50 zł. Droższe modele monitorują stężenie kilku różnych gazów (ziemnego, propan, propan-butan).

Jesteś na kupnie nowego sprzętu RTV lub AGD i nie chcesz przepłacać? Zobacz stronę Media Expert wyprzedaże.

d38mep6

Podziel się opinią

Share
d38mep6
d38mep6
Więcej tematów