Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Jak uzyskać dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd?

Decyzja o inwestycji w instalację fotowoltaiczną powinna być dobrze przemyślana. Jeśli inwestor podejdzie do tego tematu w sposób rozsądny, jest w stanie odzyskać sporą część poniesionych kosztów związanych zarówno z zakupem komponentów, jak i z samym montażem. Jednym z rozwiązań uzyskania wsparcia w finansowaniu tego typu inwestycji, jest dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd. Nabór wniosków do trzeciej edycji rozpoczął się 1 lipca.

Share
Jak uzyskać dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd? Jak uzyskać dofinansowanie w ramach programu Mój Prąd? Źródło: materiały partnera
d34dalx

Jak otrzymać dofinansowanie z programu Mój Prąd 3.0? Ile wynosi dotacja i na co można przeznaczyć pieniądze? Przedstawiamy odpowiedzi na pytania, które najczęściej zadają osoby zainteresowane pozyskaniem środków w ramach tego popularnego dofinansowania.

Ile wynosi dotacja w programie Mój Prąd?

Dotychczas program Mój Prąd oferował możliwość uzyskania do 5 tys. złotych dofinansowania do jednej mikroinstalacji fotowoltaicznej. W 3 edycji programu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej obniżył kwotę dofinansowania do 3 tys. złotych, przy czym dofinansowanie to nie może przekroczyć 50% całości kosztów kwalifikowanych inwestycji – czyli zarówno zakupu paneli fotowoltaicznych, urządzeń towarzyszących, jak i montażu. 

Kwota 534 mln zł jest w stanie zaspokoić potrzeby ok. 178 tys. inwestorów. Pozornie mogłoby wydawać się, że jest to naprawdę duża liczba gospodarstw i inwestycji w skali roku. Warto jednak zaznaczyć, że na dzień 27 czerwca 2021 roku, do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach drugiego naboru wpłynęło łącznie 266 tys. wniosków. Kilkadziesiąt tys. z nich zostało odrzuconych, dlatego należy spodziewać się, że program Mój Prąd 3.0 będzie jeszcze popularniejszy od poprzednich edycji. Świadczyć może o tym fakt, że na przestrzeni zaledwie dwóch tygodni był regularny napływ wniosków w ilości 47 tysięcy! Prognozy mówią o tym, że zakładana kwota szybko zostanie wyczerpana, dlatego nie warto czekać – zwłaszcza, że wystarczy kontakt z zespołem Vosti. 

vosti materiały partnera
vosti Źródło: materiały partnera

Na co można przeznaczyć środki z programu Mój Prąd?

Okres kwalifikowalności kosztów w przypadku programu Mój Prąd na lata 2021-2023 dotyczy okresu między 01.02.2020 r. - 31.12.2023 r. Przy czym należy pamiętać o tym, że:


  • początkiem przedsięwzięcia, zgodnie z zapisami Regulaminu Programu, jest moment poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego (data opłacenia pierwszej faktury lub równoważnego dokumentu księgowego); 
  • zakończenie przedsięwzięcia inwestycji w instalację fotowoltaiczną oznacza przyłączenie mikroinstalacji do sieci i udokumentowanie opłacenia wszystkich rachunków za zakup, montaż i transport urządzeń, narzędzi, usług i komponentów wskazanych we wniosku o dofinansowanie. 
d34dalx


Koszty kwalifikowane oznaczają zakup, montaż, odbiór i uruchomienie instalacji PV, które objęte zostały przedsięwzięciem. Oznacza to, że dofinansowanie może pokrywać część kosztów poniesionych na zakup paneli fotowoltaicznych wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem. Na liście znajdują się zatem inwertery i wszelkiego rodzaju przewody odpowiedzialne za przesył energii z paneli do falowników i dalej do instalacji elektrycznej. 

Warto nadmienić, że chociaż program Mój Prąd 3.0 dopiero ruszył, już pojawiły się informacje dotyczące 4 edycji. Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ ma być to edycja programu dofinansowań, która obejmie nieujęte w wersji 3.0 Programu Mój Prąd magazyny energii. 

Jak uzyskać dofinansowanie z programu Mój Prąd?

Najpewniejszym i najszybszym sposobem pozyskania dofinansowania jest współpraca z profesjonalnym zespołem ekspertów, przed którymi fotowoltaika nie ma żadnych tajemnic.

Dlaczego? Zajmą się oni złożeniem wniosku w sposób kompleksowy –od A do Z. 

d34dalx

Osoba ubiegająca się o pozyskanie pieniędzy z dotacji musi jedynie wypełnić dokumentację zgodnie ze stanem faktycznym swojej obecnej sytuacji. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że wnioskodawca/beneficjent programu musi odpowiedzieć na kilka prostych pytań dot. siebie i swojego gospodarstwa oraz dostarczyć Pełnomocnikowi skan dokumentu potwierdzającego przyłączenie mikroinstalacji do sieci, które otrzymał od Zakładu Energetycznego po wymianie licznika na dwukierunkowy. Reszta procesu, czyli skompletowanie dokumentów, ich weryfikacja oraz złożenie wniosku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej leży już po stronie specjalistów – czyli w tym wypadku ekspertów Vosti. 

Jak widać, nie trzeba obawiać się formalności. Przy współpracy z Vosti, nie musisz samodzielnie składać wniosków, co bez wątpienia ułatwi i przyspieszy cały proces – eliminując tym samym ewentualne błędy przy wypełnianiu dokumentów. Skontaktuj się z zespołem Vosti już dziś - wejdź na stronę https://vosti.pl i skorzystaj z formularza kontaktowego!

Artykuł sponsorowany
d34dalx

WP Wiadomości na:

d34dalx
d34dalx
Więcej tematów