Trwa ładowanie...
db9x82f
iran

Irańska Policja Moralna wzmaga czujność

Generał Ahmad Reza Radan, zastępca komendanta głównego irańskiej policji, przedstawił plan zwiększenia obecności i czujności specjalnej formacji podległych mu sił - Policji Moralnej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Irańska Policja Moralna wzmaga czujność
(AFP)
db9x82f

W najbliższych miesiącach, według doniesienia miejscowej agencji Mehr, Policja Moralna zwiększy liczbę patroli ulicznych w całym kraju, aby lepiej "zagwarantować bezpieczeństwo obywateli i ich ochronę przed zbrodnią zorganizowaną, narkotykami i korupcją moralną społeczeństwa".

Generał Radan zaliczył do jej przejawów "nieprawidłowe noszenie chust" przez kobiety. - Chusty - powiedział - powinny dokładnie zakrywać włosy.

Kiedy do władzy doszedł w Iranie w 2005 roku Mahmud Ahmadineżad, rozpoczęto analogiczne zaostrzanie nadzoru nad "dyscypliną obyczajową" ludności.

db9x82f

Według irańskich władz, "zbyt śmiałe" suknie, krótkie i ciasne płaszcze i odmowa chowania włosów pod chustę są oznakami inwazji kulturalnej Zachodu, sprzecznej z normami islamskimi i sprzyjającej szerzeniu się przestępczości i "korupcji społecznej".

Według Policji Moralnej, grzeszne jest także strzyżenie przez mężczyzn włosów "na modłę zachodnią" i noszenie ubrań zachodniego kroju.

Policja Moralna znikła z ulic Teheranu w czasie masowych demonstracji protestacyjnych przeciwko ponownemu wyborowi Ahmadineżada. Według opozycji, wybory zostały sfałszowane.

Z chwilą gdy na ulice Teheranu powrócił jaki taki spokój, Policja Moralna ma podjąć na nowo patrolowanie stolicy, zwłaszcza jej północnych dzielnic, gdzie jest wiele kin i sklepów i gdzie zbiera się młodzież.

Kampanię "moralnego dyscyplinowania ludności" rozpoczęło przed dwoma tygodniami ogłoszenie rozporządzenia, które nakazuje właścicielom sklepów zadbać o "przyzwoity wygląd manekinów na wystawach". Zwłaszcza manekiny kobiet nie powinny być wystawiane z włosami nieokrytymi szczelnie obowiązkową chustą i w obcisłych strojach.

db9x82f

Podziel się opinią

Share
db9x82f
db9x82f
Więcej tematów