WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
irak
20-05-2006 (10:55)

Irak ma nowy rząd

Parlament iracki zatwierdził skład nowego rządu, przedstawiony przez desygnowanego na
premiera Nuriego al-Malikiego, jednego z przywódców szyickiej
partii Dawa (Zew Islamu).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

W skład nowego gabinetu wchodzą przedstawiciele wszystkich głównych społeczności irackich: szyitów, arabskich sunnitów i Kurdów.

Nuri al-Maliki za najważniejsze uznał przywrócenie bezpieczeństwa i stabilizację. Będziemy działać tak, aby utrzymać jedność narodu irackiego - powiedział premier, zwracając się do deputowanych reprezentujących iracką mozaikę wyznaniowo-etniczną: szyitów, arabskich sunnitów, Kurdów, Turkmenów i chrześcijan.

Nowy premier Iraku, szyicki polityk Nuri al-Maliki nie zdołał uzgodnić obsady dwóch kluczowych resortów: spraw wewnętrznych i obrony. W sobotę ogłosił w parlamencie, że na razie sam stanie na czele MSW, a obronę powierzył tymczasowo nowemu wicepremierowi, Salamowi az-Zubaji, arabskiemu sunnicie.

WP

Inne strategicznie ważne ministerstwo - ropy naftowej, objął szyicki deputowany niezależny Husajn Szahristani, cieszący się zaufaniem duchowego przywódcy irackich szyitów, wielkiego ajatollaha Alego Sistaniego. Szahristani jest z wykształcenia chemikiem jądrowym.

Ministrem spraw zagranicznych pozostał iracki Kurd Hosziar Zebari, który piastował to stanowisko w dwóch kolejnych rządach tymczasowych.

Maliki przedstawił następnie swój program, który również ma zostać zatwierdzony przez parlament.

Jest to pierwszy od upadku Saddama Husajna wiosną 2003 roku demokratycznie wyłoniony i stały rząd kraju.

WP

Wybory do parlamentu, o czteroletniej kadencji, odbyły się 15 grudnia. Formowanie rządu trwało bardzo długo z powodu sporów najpierw o obsadę najwyższych stanowisk państwowych, w tym premiera, a potem poszczególnych resortów.

Zaprzysiężenie przez parlament Iraku nowego rządu kraju opóźniało się w związku z podjętymi w ostatnim momencie przez desygnowanego na premiera al-Malikiego rozmowami z wpływową szyicką partią Fadhila w sprawie jej wejścia w skład gabinetu - podała agencja Associated Press.

Fadhila w zeszłym tygodniu wycofała się z udziału w tworzonym obecnie nowym rządzie Iraku, stwierdzając, że nominacje nowych ministrów "dyktowane są personalnymi interesami, sprzecznymi z duchem jedności narodowej". Partia zapowiedziała przejście do opozycji.

Nuri al-Maliki w piątek przyznał, że nie udało mu się obsadzić stanowisk ministrów obrony i spraw wewnętrznych, ale mianuje tymczasowych szefów tych resortów.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP