Trwa ładowanie...

Incydent na Nocy muzeów w Gdańsku. Przerwany utwór ze słowami Tuwima

Dyrektor Muzeum II Wojny w Gdańsku przerwał koncert w ramach Nocy Muzeów. Muzyk twierdzi, że Karol Nawrocki oskarżył go o śpiewanie bolszewickiej piosenki. Tymczasem to utwór ze słowami Juliana Tuwima.

Share
Incydent na Nocy muzeów w Gdańsku. Przerwany utwór ze słowami Tuwima
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Martyna Niecko
d1e0172

Podczas wieczornego zwiedzania gdańskiej placówki, goście mieli wysłuchać m.in. piosenek z okresu II wojny światowej w wykonaniu Kapeli podwórkowej. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", koncert zakończył się jednak niespodziewanie już po czterech utworach. W tym momencie muzycy wykonywali piosenkę "Ciemna noc", do której tekst w j. polskim napisał Julian Tuwim.

"Do akcji przystąpił pan "dyrektor", który (w trakcie wykonania artystów) rozkazał natychmiast przerwać, drąc się przy tym, że to bolszewicka piosenka i mamy zakaz jej wykonywania" - relacjonuje w emocjonalnym wpisie w mediach społecznościowych jeden z artystów, Piotr Kosewski.

d1e0172

Na nic miały zdać się tłumaczenia, że to nie komuniści, ale Tuwim, a program był ustalony przecież wcześniej. Dyrektor Karol Nawrocki miał wyprosić muzyków z placówki - podaje "GW". Zdaniem członków zespołu dyrektor był wulgarny, a swoim zachowaniem "doprowadził ich do łez".

Zobacz także: Film Sekielskiego dzieli mieszkańców Grójca. „Pedofile są nie tylko w kościele”

"Żenada. Ot "Dyrektor Artystyczny"

Nieco inną wersję wydarzeń przedstawia dyrektor Muzeum II Wojny w Gdańsku.

"Kręcić w pętli beztrosko sowiecką piosenkę (Tiomnaya Nocz, 1942, muz. Nikita Bogosłowski, słowa Władimir Agatow), a na grzecznie zwróconą uwagę, aby w tym miejscu z niej zrezygnowali, wykrzyknąć: żenada. Ot "Dyrektor Artystyczny" :) W naszym Muzeum nie na już miejsca na sowiecką propagandę" - odpowiedział na Facebooku na zarzuty muzyków Nawrocki.

Przypomniał, że utwór w oryginalne został zamówiony do filmu propagandowego "Dwaj żołnierze" z czasów ZSRR.

d1e0172

Warto zaznaczyć, że utwór w polskiej wersji językowej wykonywało przez lata wielu artystów. Piosenkę ze słowami Juliana Tuwima śpiewał m.in. po wojnie Mieczysław Fogg.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1e0172

Podziel się opinią

Share
d1e0172
d1e0172
Więcej tematów