Trwa ładowanie...
d2d65p6

"In vitro to cień Heroda"


Bożonarodzeniowe kazania kilku biskupów poświęciło krytyce zapłodnienia pozaustrojowego. To kolejna odpowiedź Kościoła na deklarację minister zdrowia Ewy Kopacz, by budżet państwa refundował zabiegi in vitro dla niezamożnych par. W zeszłym tygodniu Rada Episkopatu ds. Rodziny w liście do parlamentarzystów nazwała in vitro wyrafinowaną aborcją i niegodziwością.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"In vitro to cień Heroda"
(Jupiterimages)
d2d65p6

Abp Józef Życiński mówił podczas mszy w Boże Narodzenie w Lublinie: - Do sprawy in vitro nie można podchodzić w ten sposób, jakby w grę wchodziły tylko marzenia o dziecku albo refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia. Tu chodzi o kulturę życia, której uczył Jan Paweł II. Błędne jest myślenie, że tu nie ma żadnego problemu, tylko konserwatywny Kościół chce utrudniać życie człowiekowi.

Metropolita lubelski tłumaczył: To nie jest tylko kwestia tęsknoty za tym, żeby to nie było przypadkowe adoptowane dziecko, żeby miało te same rysy twarzy jak tatuś. To kwestia także kilku zarodków, które przy podporządkowaniu podobnych procedur zasadom komercji tworzone są w prawie każdej klinice, gdzie przeprowadza się podobne zapłodnienie, i później pozostają zamrożone w ciekłym azocie. My też byliśmy zarodkami. Nas też można było zamrozić.

Abp Życiński przypomniał angielskie protesty sprzed kilku lat przeciw niszczeniu zamrożonych embrionów: Znalazły się pary małżeńskie, które zgodziły się przyjąć zamrożone embriony, umożliwić im normalny cykl rozwojowy w łonie matki. Przyszło z tego na świat ponad tysiąc dzieci - podkreślił z aprobatą arcybiskup.

d2d65p6

I mówił do wiernych: Tu właśnie jesteśmy potrzebni Chrystusowi, aby dziś nie wydawano na niego wyroku śmierci jak kiedyś w Betlejem. Ażeby te zarodki ludzkie, które są nośnikami życia, mogły się rozwinąć, czując solidarną więź z rodziną ludzką.

Na pasterce w katedrze w Radomiu bp Edward Materski wzywał, by "przezwyciężyć mroki przeróżnych programów, które chcą wprowadzić prawa uderzające w prawo do życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, w prawo każdego dziecka, by wiedziało, że jest owocem miłości ojca i matki".

Bp Wiktor Skworc nazwał in vitro "produkcją życia kosztem innego życia". W katedrze tarnowskiej zachęcał małżeństwa do adopcji i ubolewał, że o niej się nie mówi, bo zaszkodziłoby to "medycznemu lobby propagującemu omnipotencję medycyny i życie z probówki".

Jeszcze ostrzej mówił na pasterce biskup płocki Piotr Libera: Nad Betlejem nieustannie unosi się cień Heroda. Czy nie jest to szatańska zagrywka? Dać początek jednej istocie ludzkiej i równocześnie zniszczyć kilka lub kilkanaście innych żywych ludzkich zarodków! Oto dlaczego Kościół mówi zdecydowanie "nie" metodzie poczynania ludzkiego życia w laboratorium.

d2d65p6

Podziel się opinią

Share

d2d65p6

d2d65p6
Więcej tematów