Ilu lekarzy wyjechało z kraju?
Do tej pory co setny polski lekarz
wyjechał do pracy za granicą - powiedział w Sejmie wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Piecha przyznał, że są to w
większości młodzi lekarze. Posłowie alarmowali, że z danych Naczelnej Rady Lekarskiej wynika, iż za granicę pracować wyjechała już jedna piąta lekarzy.
Posłowie wskazywali na lepsze zarobki za granicą, na fakt, że specjalizację w Europie można zdobyć w krótszym czasie niż w Polsce, a ta którą młodzi lekarze robią w kraju jest tak nisko płatna, że nie starcza nawet na opłatę obowiązkowych szkoleń i kursów.
Ministra zdrowia pytali, jak zamierza powstrzymać ten "exodus", i czy jest za tym, co sugerował szef MSWiA Ludwik Dorn, by lekarzy, którzy postanowią zaprotestować przeciwko warunkom pracy - "wysyłać w kamasze".
Piecha powiedział w trakcie dyskusji na temat sytuacji w służbie zdrowia, że zatrzymanie lekarzy w Polsce będzie jedną z najtrudniejszych spraw, ponieważ stare kraje Unii Europejskiej jeszcze przez wiele lat będą stwarzały lepsze warunki płacowe. 1% lekarzy to jest sygnał niepokojący, ale na razie opanowany - powiedział Piecha. Zaznaczył, że należy uprościć system specjalizacji młodych lekarzy.
Według wiceministra, młody lekarz, który zrobi specjalizację w kraju i chce pracować za granicą powinien zwrócić koszt tej specjalizacji.