Trwa ładowanie...

Ile kosztuje rodziców Pierwsza Komunia Święta w Krakowie?

Pierwsza Komunia Święta to jeden z najważniejszych sakramentów w życiu katolików. Proces inicjacji, wejście w dorosłe życie duchowe i przekroczenie granicy, która dla wielu dzieci staje się momentem przełomowym w ich życiu - tak wygląda to w odniesieniu do religii. W praktyce, dla rodziców to wyjątkowo kosztowne wydarzenie. Kupno sukienki, garnituru lub alby, to zaledwie wierzchołek góry wydatków. A rynek usług w tym czasie przeżywa złoty okres.

Share
Ile kosztuje rodziców Pierwsza Komunia Święta w Krakowie?
Źródło: WP, Fot: Paweł Kozioł
d2gywgo

- Alba – 100 zł, gromnica – 20 zł, modlitewnik 25 zł – wylicza Maria Duda, mama 7-latki, która idzie w tym roku do Pierwszej Komunii Świętej.

Ceny garniturów zaczynają się od 200 złotych, sukienek od 250 zł.

d2gywgo

Ale to dopiero początek. Lwia część kosztu organizacji, związana jest z cateringiem oraz imprezą po przyjęciu sakramentu.
obiad u nas to koszt 150 zł za osobę. Średnio przychodzi 20-40 gości, więc łatwo policzyć, że za takie przyjęcie trzeba zapłacić ok. 5 tys. zł - mówi Krystyna Mazur, właścicielka restauracji w centrum Krakowa.

Do tego dochodzi wideo-rejestrowanie oraz profesjonalny fotograf - i wtedy kolejne 400 zł ucieka z kieszeni rodziców.

Jednak to, co naprawdę może przygnieść każdy domowy budżet, to prezenty. Zegarki czy rowery dawno odeszły w zapomnienie. Teraz na pierwszym miejscu są gadżety elektroniczne.

- Rodzice chrzestni wydają ok. 3000 zł. Wiem, że jeden ma kupić laptop, drugi tablet. Moim zdaniem są to zbyt duże sumy, ale co zrobi? Przełamać i nie kupić dziecku tego, co otrzymają rówieśnicy? Rozmawialiśmy z innymi rodzicami przed komunią, chcieliśmy się dogadać co do kwoty na prezenty, żeby nie było płaczu w szkole. Jednak nic z tego. Jeden kupuje różaniec i Pismo Święte, inni sprzęt elektroniczny - mówi WP mama 7-latki.

Według informacji, które udało nam się uzyskać, organizacja jednodniowej uroczystości, wraz z jedzeniem, prezentami i noclegami dla przyjezdnych gości, wynosi średnio 10 tys. zł.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2gywgo

Podziel się opinią

Share
d2gywgo
d2gywgo
Więcej tematów