Trwa ładowanie...
d41p0sm

Huragan Irma odsłania tajemnice. Wyrzucił stare czółno na drogę

Silny wiatr i obfite deszcze na Florydzie sprawiły, że bardzo stara dłubanka wylądowała na drodze. Natrafił na nią przypadkowy rowerzysta. Teraz znalezisko komentują archeolodzy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Huragan Irma odsłania tajemnice. Wyrzucił stare czółno na drogę
(Randy Shots/Facebook)
d41p0sm

Czółno ma ok 4,5 m długości. Zdaniem lokalnych ekspertów, znalezisko może mieć od kilkudziesięciu do nawet kilkuset lat. Podobnych używano od 1513 roku aż do ok. 50 lat temu. Datowanie węglem ma pomóc ustalić konkretny wiek.

Stare czółno wypłynęło z Indian River. Na pierwszy rzut oka wyglądało jak zwykły kawałek drewna, ale jak twierdzi znalazca, to go nie zwiodło. Od razu zauważył, że ma do czynienia z czymś o wiele ciekawszym. Natychmiast powiadomił służby o swoim odkryciu.

Moim największym zmartwieniem było zabezpieczenie znaleziska. Nie chciałem, żeby ktoś wziął je za zwykły śmieć po huraganie. Poszedłem do mieszkającego niedaleko znajomego, który ma ciężarówkę. Z trudem załadowaliśmy to czółno. Ważyło chyba 300 kg – relacjonuje znalazca Randy Shots w rozmowie z ABC News.

d41p0sm

Znalazca od razu pochwalił się swoim znaleziskiem na Facebooku. Internautom szybko przypadło do gustu. Wiadomość o nim ma już ponad 88 tys. reakcji i prawie 81 tys. udostępnień.

Dłubanka wymaga teraz specjalnego traktowania. Nie może po prostu leżeć na powietrzu. Z racji tego, że ostatnie lata spędziła w wodzie, trafiła do specjalnego zbiornika. Nie ujawniono jednak konkretnego miejsca, gdzie się teraz znajduje. Wiadomo natomiast, że po badaniach archeologicznych zostanie wystawiona jako eksponat w muzeum.

Zobacz też: Relacje tych, którzy przeżyli Irmę na Karaibach

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

d41p0sm

Podziel się opinią

Share
d41p0sm
d41p0sm
Więcej tematów