Trwa ładowanie...

"HIV mnie nie dotyczy". Jesteś pewien? Warszawskie dni testowania

"Niestety w naszym kraju wciąż zbyt mało osób decyduje się na wykonanie testu na HIV".

"HIV mnie nie dotyczy". Jesteś pewien? Warszawskie dni testowania
d14wm1t
d14wm1t

1 grudnia to Światowy Dzień AIDS. To kolejna próba zmierzenia się z problemem zakażeń HIV, zwłaszcza wśród ludzi młodych; późnymi diagnozami (pod względem których Polska wyprzedza inne kraje europejskie); brakiem programów profilaktycznych spełniających światowe standardy oraz niechęcią Polaków do wykonywania badań w kierunku HIV.

- Niestety w naszym kraju wciąż zbyt mało osób decyduje się na wykonanie testu na HIV (wg optymistycznych szacunków najwyżej co dziesiąty Polak). To zdecydowanie jeden z najniższych wyników w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. W dalszym ciągu pokutuje przeświadczenie, że „HIV mnie nie dotyczy”, podczas gdy jest zupełnie inaczej. Na zakażenie narażony jest każdy, kto podejmuje niezabezpieczone (prezerwatywą)
kontakty seksualne z partnerem/ką o nieznanym statusie serologicznym (zakażony/ niezakażony) – informuje Maciej Nazarewicz, rzecznik Społecznego Komitetu ds. AIDS, doradca w Punkcie Konsultacyjno- Diagnostycznym przy ul. Chmielnej 4 w Warszawie.

W dniach 30 listopada – 4 grudnia 20015 odbywać się będą Warszawskie Dni Testowania. Hasłem przewodnim tegorocznej, dziesiątej już edycji jest pytanie: „Czy jesteś pewien, że HIV cię nie dotyczy?”. Punkt Konsultacyjno- Diagnostyczny przy Chmielnej 4 w Warszawie otwarty będzie od godziny 10.00 do 19.00, od poniedziałku do piątku. Każdy, kto przyjdzie się zbadać przed godziną 16.00 otrzyma wynik tego samego dnia. Klienci odwiedzający Punkt będą mieli okazję porozmawiać z doradcą, który odpowie na wszelkie pytania, poinformuje, wytłumaczy, ewentualnie pokieruje dalej, jeżeli zajdzie taka potrzeba (np. wykonanie dalszych badań, w kierunku innych chorób przenoszonych drogą płciową lub w przypadku potwierdzonego, dodatniego wyniku testu na HIV). Wcześnie wykryte zakażenie HIV nie jest obecnie wyzwaniem dla medycyny. Wyzwaniem pozostaje zmiana myślenia o HIV oraz zmiana nastawienia społeczeństwa do ludzi żyjących z wirusem.

- Test na HIV jest przejawem odpowiedzialności i troski o zdrowie - zarówno nasze jak i partnera seksualnego. Aby go wykonać wystarczy przyjść do Punktu Konsultacyjno - Diagnostycznego w godzinach jego pracy. Nie trzeba mieć skierowania od lekarza, ubezpieczenia ani specjalnie się do niego przygotowywać. Badanie w kierunku HIV to jedyny sposób, by dowiedzieć się czy jesteśmy zakażeni wirusem czy nie. Nie powie nam o tym żadne inne badanie, ani objawy u osoby zakażonej, których może nie być. Wykonanie testu jest anonimowe, bezpłatne i zajmuje tylko 15 minut a odbiór wyniku możliwy jest nawet tego samego dnia . Klient Punktu Testowania przez cały czas pozostaje anonimowy i ma gwarancję poufności. Wynik odbiera się osobiście, na podstawie numeru badania i hasła, ustalonego wcześniej – dodaje Izabela Pazdan, doradczyni PKD oraz koordynatorka Punktów przy ul. Chmielnej 4 w Warszawie i Medycznej 19 w Płocku.

Epidemiolodzy alarmują: nawet 50 – 70 proc. ludzi zakażonych HIV nie jest świadoma tego, że żyje z wirusem. To bardzo niepokojące dane, zważywszy na fakt, że o HIV mówi się w ostatnich latach całkiem sporo. Co sprawia, że tak mało osób decyduje się na wykonanie badania w kierunku HIV?

d14wm1t

- Przede wszystkim odczuwamy lęk przed dodatnim wynikiem. W świadomości znacznej części społeczeństwa HIV oznacza wyrok, a tak przecież nie jest. Dodatkowo obawiamy się stygmatyzacji. Towarzyszy nam również - nieuzasadnione, ale jednak - poczucie wstydu. Ludzie obawiają się również braku anonimowości i poufności podczas wykonywania badania. Często nie zdają sobie sprawy, że na terenie kraju istnieje sieć Punktów Konsultacyjno - Diagnostycznych, gdzie bezpłatnie i w pełni anonimowo można wykonać test na HIV – przekonuje lek. Bartosz Szetela z Kliniki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

- Każdy, kto jest aktywny seksualnie, musi liczyć się z tym, że wchodzi w obszar ryzyka zakażenia HIV. Jest tylko jeden wyjątek od tej reguły, który wbrew pozorom nie jest tak łatwy do spełnienia, czyli związek, w którym partnerzy są zdrowi na wejściu i wzajemnie sobie wierni. Takie osoby są generalnie poza ryzykiem. Jest to jednak dość ekskluzywna formuła – mówi Wiesław Sokoluk, seksuolog oraz doradca w Punkcie Konsultacyjno- Diagnostycznym przy ul. Chmielnej 4 w Warszawie.

Dodaje również, że HIV ma dwie cechy, które zwiększają ryzyko transmisji. Jest demokratyczny – każdy z nas, niezależnie od statusu społecznego, wyglądu, płci i orientacji seksualnej, musi brać pod uwagę możliwość zakażenia w drodze kontaktów seksualnych. Druga jego właściwość jest taka, że nie daje sygnałów, które jasno wskazywałyby na to, że się zakaziliśmy. Sygnały tuż po zakażeniu są niespecyficzne i bardzo łatwo je przeoczyć. Następnie wirus przechodzi w fazę bezobjawową, która może trwać nawet do 15 lat. Stąd nie możemy wiedzieć o jego obecności w organizmie jeżeli nie wykonamy badania w kierunku HIV. W tym czasie możemy zakażać inne osoby. Każdy kto przyjmie do wiadomości, że jego też to może dotyczyć powinien odwiedzić Punkt Konsultacyjno - Diagnostyczny”.

Pamiętajmy zatem, że nasz zdrowie jest w naszych rękach i tylko od nas zależy, czy należycie o nie zadbamy. Od naszej decyzji zależy również to, czy dogonimy resztę świata i wpłyniemy na poprawę niechlubnych statystyk, czy, pozostawiając je na niezmienionym poziomie, umożliwimy wirusowi dalsze rozprzestrzenianie się.

d14wm1t

Według danych Państwowego Zakładu Higieny (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego) od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 maja 2015 r. stwierdzono zakażenie HIV u 19.120 osób, odnotowano 3.246 zachorowań na AIDS i 1.299 zgonów w wyniku choroby. Obecnie wykrywa się zakażenie HIV u ponad 1000 osób rocznie. W województwie mazowieckim w roku 2014 wykryto 215 nowych przypadków, co stanowi 19,81% wszystkich wykrytych zakażeń na terenie naszego kraju. Większość osób testujących się w Punktach Konsultacyjno - Diagnostycznych (PKD) w kierunku HIV jest w wieku studenckim (ponad połowa), w tej grupie jest także najwięcej wykrytych zakażeń.

d14wm1t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14wm1t
Więcej tematów