WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
kosmos

Higieniczna misja promu Discovery

Załoga wahadłowca Discovery,
który w sobotę wyruszy z 14-dniową misją na Międzynarodową Stację
Kosmiczną (ISS), otrzymała zadanie specjalne: dostarczyć części
zapasowe do jedynej kosmicznej toalety, której awaria od tygodnia
daje się we znaki przebywającym na stacji astronautom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Higieniczna misja promu Discovery
(AFP)
WP

Zainstalowany w skonstruowanym przez Rosjan mieszkalnym module ISS ustęp nie zepsuł się całkowicie. Pozwala na usuwanie odpadów o stałym stanie skupienia, jednak przy innych potrzebach astronauci zmuszeni są posiłkować się plastikowymi woreczkami.

Decyzja o zabraniu na pokładzie Discovery specjalnej pompy i innych komponentów, potrzebnych do usunięcia awarii sanitariatu, zapadła w ostatniej chwili. Części te należy bowiem dostarczyć z Rosji, tymczasem w środę o godz. 15.00 czasu lokalnego w centrum lotów kosmicznych im. J.F.Kennedy'ego na Florydzie rozpoczęło się trzydniowe odliczanie przed planowanym na sobotę startem promu.

Przestrzeń ładunkową wahadłowca niemal całkowicie wypełnia 11-metrowy moduł japońskiego laboratorium Kibo. Jego zamocowanie na ISS stanowi podstawowe zadanie siedmioosobowej załogi Discovery. Aby upchnąć w ładowni 13-kilogramową pompę postanowiono więc zrezygnować z niektórych narzędzi oraz części zapasowych, które nie są na ISS pilnie potrzebne.

WP

Rosyjska toaleta na ISS ma skomplikowaną konstrukcję, umożliwiającą wysysanie odpadów ze stacji w przestrzeń kosmiczną w warunkach nieważkości.

Amerykańska Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) musi sfinalizować budowę ISS do roku 2010, gdy flota użytkowanych obecnie promów kosmicznych zostanie definitywnie wycofana ze służby. Do tej pory zrealizowano około 60% zaplanowanych prac montażowych, a pozostałe 40% wymaga jeszcze 10 lotów wahadłowców.

Polub WP Wiadomości
WP
WP