Trwa ładowanie...
d1rmwe8
d1rmwe8

Gwałt i egzekucja - Polacy strzelali w głowę i brzuch

Akt oskarżenia w sprawie dokonanego 20 lat temu w Cedzynie zabójstwa trojga obywateli Ukrainy skierowała do Sądu Okręgowego w Kielcach krakowska prokuratura apelacyjna. Oskarżony o zabójstwo Tadeusz. G. skazany został już na dożywocie w innej sprawie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1rmwe8

Jak poinformował prokurator Piotr Kosmaty, oskarżeni ws. zabójstwa w Cedzynie to 51-letni Tadeusz G., który odpowie przed sądem za potrójne zabójstwo oraz 51-letni Stanisław P., któremu prokuratura zarzuca nielegalne posiadanie broni.

19 września 1991 r. w Cedzynie ekipy policji i straży pożarnej w odległości około 100 metrów od szosy natrafiły na spalony wrak moskwicza z radzieckimi numerami rejestracyjnymi. Nieopodal auta znaleziono ciała dwóch mężczyzn i kobiety. Wszyscy zostali zabici strzałami z pistoletu beretta, oddanymi w głowę z bezpośredniej odległości. Mężczyźni mieli ponadto rany postrzałowe brzucha. Bezpośrednio przed dramatycznymi zdarzeniami kobieta została zgwałcona.

- W śledztwie ustalono, że Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski by prowadzić handel, mogli być wcześniej obserwowani, a sprawcy mieli zamiar ich obrabować. Po oddaniu strzałów zabójcy dokonali egzekucji dobijając rannych strzałami w głowę z bliskiej odległości - powiedział prok. Kosmaty.

d1rmwe8

Przez wiele lat sprawa zabójstwa pozostawała niewyjaśniona. W latach 90. z powodu niewykrycia sprawców umorzono postępowanie prowadzone przez prokuraturę w Kielcach. Nowy trop pojawił się podczas śledztwa krakowskiej prokuratury apelacyjnej w sprawie zabójstw właścicieli i pracowników kantorów dokonanych w latach 2005 - 2007 na południu Polski.

Materiał biologiczny zabezpieczony na miejscu zbrodni w Cedzynie i przeprowadzone badania DNA pozwoliły śledczym na ustalenie, że podejrzanym o zbrodnie jest Tadeusz G. - Pomocna okazała się także opinia balistyczna oraz opinia specjalistów Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego dotycząca rekonstrukcji zdarzeń - mówił Kosmaty.

Tadeuszowi G. za potrójne zabójstwo grozi do 25 lat pozbawienia wolności. W lipcu zeszłego roku G. za zabicie pięciu pracowników lub właścicieli kantorów i za usiłowanie zabicia dwóch kolejnych osób został nieprawomocnie skazany na dożywocie.

Drugi z oskarżonych w sprawie zabójstwa sprzed 20 lat Stanisław P. nielegalnie posiadał broń m.in. berettę, która służyła do popełnienia zbrodni oraz pistolet parabellum i browning. Mężczyźnie grozi do ośmiu lat więzienia. Przed sądem będzie odpowiadał z wolnej stopy. Po zwolnieniu z aresztu zastosowano wobec niego 30 tys. zł poręczenia majątkowego.

Podejrzani nie przyznali się do winy. Złożyli w trakcie postępowania wyjaśnienia, które zdaniem prokuratorów wobec zgromadzonych dowodów, są niewiarygodne.

NaSygnale.pl: Dramat! Po tym wypadku będą trzy pogrzeby

d1rmwe8

Podziel się opinią

Share
d1rmwe8
d1rmwe8
Więcej tematów