Trwa ładowanie...
d3wg7ax
23-05-2006 13:25

GUAM jest już organizacją międzynarodową

Uczestnicy kijowskiego szczytu GUAM (Gruzja, Ukraina, Azerbejdżan, Mołdawia) przekształcili to stowarzyszenie czterech państw w Organizację na rzecz Demokracji i Rozwoju - GUAM
- poinformowali prezydenci państw członkowskich.

Share
d3wg7ax

Kluczowymi celami nowej międzynarodowej struktury jest rozszerzanie przestrzeni demokracji, rozwój gospodarczy, integracja europejska oraz wzmocnienie stosunków z NATO - głosi przyjęta deklaracja założycielska. Podpisali ją prezydenci: Gruzji - Micheil Saakaszwili, Ukrainy - Wiktor Juszczenko, Azerbejdżanu - Ilham Alijew i Mołdawii - Vladimir Voronin.

W dokumencie podkreślono m.in., że organizacja pozostaje otwarta dla innych państw, które podzielają jej zasady i cele. "Statut organizacji, podpisany przez prezydentów państw członkowskim jest umową międzynarodową, podlegającą ratyfikacji przez parlamenty państw uczestników" - czytamy w komunikacie, opublikowanym na stronie internetowej ukraińskiego prezydenta.

Przewodnictwo w nowej strukturze objęła Ukraina. Na siedzibę sekretariatu Organizacji na rzecz Demokracji i Rozwoju GUAM wybrano Kijów.

Prezydenci krajów, które przystąpiły do odnowionego GUAM, na podsumowującej szczyt konferencji prasowej oświadczyli, że nie jest ona alternatywą dla Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP), kładąc jednocześnie nacisk na nieefektywność działalności WNP.

d3wg7ax

Mówił o tym prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. Szkoda mi mojego prezydenckiego czasu na to, by tworzyć projekty, skierowane przeciwko komuś (...). Chcemy realizować projekty, które odpowiadają naszym interesom narodowym - podkreślił szef państwa ukraińskiego.

Juszczenko poinformował również, że w trakcie szczytu podpisano protokół o stworzeniu strefy wolnego handlu obejmującej terytoria krajów członkowskich GUAM. Spośród czwórki państw GUAM tylko Gruzja i Mołdawia należą do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Jarosław Junko

d3wg7ax
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wg7ax
d3wg7ax
Więcej tematów