Trwa ładowanie...

Grupa wrocławian planuje referendum ws. przyszłych inwestycji. Przygotowano już część pytań

Grupa wrocławian, która postanowiła wystąpić z projektem referendum lokalnego w sprawie niektórych inwestycji w stolicy Dolnego Śląska, przedstawiła część pytań, na jakie być może już w maju odpowiedzą mieszkańcy Wrocławia.
Share
Grupa wrocławian planuje referendum ws. przyszłych inwestycji. Przygotowano już część pytań
Źródło: WP, Fot: Łukasz Szełemej
d2m5hqq

Pierwsze spotkanie obywatelskiej grupy inicjatywnej miało miejsce na początku lutego. Tematem przewodnim było zorganizowanie referendum, w którym mieszkańcy Wrocławia wypowiedzą się na temat tego, czy chcą, by na osiedla Nowy Dwór i Muchobór Wielki poprowadzona została linia tramwajowa czy wystarczająca będzie zapowiedziana przez ratusz koncepcja metrobusu. Kilka dni wcześniej inicjatywę ogłoszenia referendum podjęli także opozycyjni radni miejscy. Miałoby ono dotyczyć inwestycji i przedsięwzięć planowanych w najbliższych latach we Wrocławiu i odbyć się wraz z wyborami parlamentarnymi jesienią 2015 r.

W sprawie terminów inicjatywna grupa mieszkańców ma jednak inne zdanie. - Postawiliśmy sobie bardzo ambitny plan, aby zrealizować to referendum 10 maja, czyli w dniu wyborów prezydenckich – mówi jeden z inicjatorów referendum, Tomasz Owczarek. W ciągu najbliższych dni grupa inicjatywna przedłoży stosowne dokumenty w ratuszu i rozpocznie zbiórkę podpisów pod projektem referendum lokalnego.

- Zachęcamy również radnych wszystkich opcji politycznych o podjęciu decyzji dotyczącej referendum bez konieczności zbiórki podpisów, a także urząd miasta do organizacji nowego wymiaru konsultacji społecznych, obejmujących nie ustawowe referendum, lecz wykorzystujące schemat głosowania, jak we Wrocławskim Budżecie Obywatelskim, czyli przez Internet i papierowo w wybranych punktach – dodaje Owczarek.

d2m5hqq

Obecnie przygotowanych przez grupę inicjatywną pytań do referendum jest cztery, a decyzje w sprawie treści ostatniego, piątego, zapadną w ciągu najbliższych dni.

1. Czy jest Pani/Pan za podniesieniem kwoty Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego do 60 milionów rocznie od roku 2016?
2. Czy jest Pan/Pani za budową do roku 2022 linii tramwajowej na Psie Pole do ulicy Kiełczowskiej i Osiedla Sobieskiego?
3. Czy jest Pani/Pan za rezygnacją z organizacji Igrzysk Sportów Nieolimpijskich World Games w roku 2017 we Wrocławiu?
4. Czy jest Pan/Pani za budową do roku 2020 linii tramwajowej na osiedla Nowy Dwór i Muchobór Wielki na trasie: Plac Orląt Lwowskich - Strzegomska - Mińska do pętli przy ul. Roślinnej wraz z odgałęzieniem do stacji kolejowej Wrocław-Nowy Dwór zamiast koncepcji metrobusu?

Inicjatorzy podkreślają, że w związku z pytaniem nr 3 należy sprawdzić, czy rezygnacja w tym momencie z organizacji imprezy nie poniesie za sobą konsekwencji w postaci kar finansowych.

O planach realizacji referendum lokalnego będziemy jeszcze informować.

Michał Dzierżak, Wirtualna Polska

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2m5hqq

Podziel się opinią

Share
d2m5hqq
d2m5hqq
Więcej tematów