Greckie media: decyzja KE o ocenie praworządności w Polsce pokazuje toksyczny klimat w Europie

• Greckie media: toksyczny klimat w Europie
• "Polska należy do "sześciu wielkich" Unii Europejskiej"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Greckie media: decyzja KE o ocenie praworządności w Polsce pokazuje toksyczny klimat w Europie
(AFP, Fot: Georges Gobet)

Greckie media szeroko komentują decyzję Komisji Europejskiej o ocenie praworządności w Polsce. Jak piszą eksperci portalu Capital.gr, poświęconego zagadnieniom politycznym i gospodarczym, pokazuje to toksyczny klimat polityczny, jaki panuje między centrum Europy a krajami bloku wschodniego.

"Polska nie jest jakimś tam przypadkowym krajem" - podkreślają autorzy artykułu. Należy do "sześciu wielkich" Unii Europejskiej, stanowi ponad połowę ludności państw, które przystąpiły do wspólnoty w 2004 roku, ma gospodarkę, której prawie nie dotknął kryzys, jest jednym z ważniejszych członków NATO i Polak jest przewodniczącym Rady Europejskiej.

Dlatego - w ocenie greckich komentatorów - zderzenie na linii Bruksela-Warszawa nie doprowadzi do żadnych spektakularnych zmian na poziomie instytucjonalnym w Polsce. Może natomiast osłabić najważniejsze osiągnięcie 10-letniej kadencji kanclerz Angeli Merkel, jakim jest ciche "wchłonięcie" nowych członków unijnych w niemiecką strefę wpływów.

W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska po raz pierwszy w historii uruchomiła procedurę dotyczącą ochrony państwa prawa i rozpoczęła ocenę praworządności w Polsce.

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.