Trwa ładowanie...
d3m8t9r

Gniewscy aktywiści chcą odwołania burmistrza. Zebrali niezbędną liczbę podpisów

• Gniew - odbędzie się referendum ws. odwołania burmistrza
• Organizatorzy: Niezbędne dokumenty trafiły już do urzędników
• Burmistrz: Każdy ma prawo do takich inicjatyw
• Termin referendum poznamy do połowy lutego
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gniewscy aktywiści chcą odwołania burmistrza. Zebrali niezbędną liczbę podpisów
(WP.PL, Fot: Tomasz Gdaniec)
d3m8t9r

- Musieliśmy zebrać 1,3 tys. podpisów osób popierających organizację referendum w naszej gminie. Wszystkie niezbędne dokumenty trafiły już do urzędników. Obecnie trwa weryfikowanie wszystkich dokumentów. Do 15 lutego poznamy termin referendum - mówi Wirtualnej Polsce Krzysztof Urban, pełnomocnik ds. referendum.

Dlaczego lokalni aktywiści chcą zorganizować referendum? We wrześniu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poprosiło wojewodów o ustalenie listy samorządów, gotowych zakwaterować osoby uciekające z Syrii oraz Afryki Północnej. Na jaw wyszło, że w całym powiecie tczewskim taką pomoc zadeklarował jedynie Gniew. Jak się później okazało włodarze gminy zadeklarowali jedynie pomoc doraźną, nie zaś budowę jakiegokolwiek ośrodka dla uchodźców.

- Nie odpowiada nam system zarządzania gminą. Tracimy szanse na rozwój. Obecna perspektywa unijna to ostatnia, zapewniająca nam tak wiele dofinansowanie i możliwości zdobycia środków. Jesteśmy jedyną gminą w całym powiecie, która nie złożyła wniosku o przebudowę drogi w ramach tzw. Schetynówek - dodaje Urban.

d3m8t9r

Początkowo organizatorzy chcieli, aby lokalna społeczność wypowiedziała się w trzech kwestiach - budowy nowego gmachu szkoły, stworzenia punktu pomocy imigrantom oraz usunięcia burmistrza. Podpisy w tej sprawie zbierano oddzielnie. Za pierwszymi dwoma pytaniami opowiedziało tysiąc mieszkańców, a za odwołaniem burmistrz ok. 1,5 tys. Prawo wymaga zebrania podpisów od 10 proc. uprawnionych do głosowania. Tym samym mieszkańcy miasta pójdą na referendum odwoławcze.

Jak do akcji odnosi się sam burmistrz? Nie chciała udzielić nam komentarza w tej sprawie. Jednak w listopadowej rozmowie z portalem Tcz.pl stwierdziła, że mamy demokrację i każdy ma prawo do podobnych inicjatyw.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3m8t9r

Podziel się opinią

Share
d3m8t9r
d3m8t9r
Więcej tematów