Trwa ładowanie...
d3iim1b
27-10-2002 21:48

Głosowanie zakończone

„Głosowanie zostało zakończone o godzinie 20.00” - oświadczył sędzia Jan Kacprzak, zastępca Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej. Dodał, że w około 11 komisjach obwodowych głosowanie zostało przedłużone przez problemy, które wynikły w ciągu dnia. Wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów, prezydentów poznamy do 31 października. Pierwszych nieoficjalnych informacji możemy spodziewać się już w poniedziałek wieczorem.

d3iim1b
d3iim1b

Jak zapowiedział sędzia Kacprzak, w pierwszej kolejności poznamy wyniki wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów - do 31 października. Dłużej – około 10 dni – trzeba będzie poczekać na wyniki wyborów na radnych gmin, powiatów i do sejmików wojewódzkich.

W podliczaniu głosów wyborców nie pomoże pilotażowy program informatyczny. Miał on przyspieszyć przeliczanie głosów oraz umożliwić przesyłanie wyników drogą elektroniczną. Pilotaż ” nie spełnił oczekiwań w takim zakresie jak przypuszczaliśmy ” - powiedział sędzia Kacprzak. Podkreślił, że problemy wynikały zarówno od strony ludzi, jak i techniki. Niektórzy nie umieli sobie poradzić z obsługą sprzętu, ale także system informatyczny nie jest idealny.

Wszystkich komisji obwodowych było 24 481. Niektóre z nich będą czekały na wyborców nawet do 23.00. Przeszkodami, które blokował sprawne przeprowadzenie głosowania były wadliwie wydrukowane karty wyborcze i pogoda. Wichury spowodowały brak prądu w niektórych lokalach wyborczy. W takich miejscach, dzięki świeczkom i zastępczym lampom, wyborcy mogli cały czas oddawać głosy.

Podsumowując dzień wyborów Kacprzak podkreślił, że głosowanie odbyło się spokojnie, bez istotnych problemów. Dodał, że PKW nie otrzymała oficjalnego potwierdzenia informacji o ekscesach takich jak próba „kupna” głosów za butelkę wódki. Ustaleniem faktów zajmie się policja. (reb)

d3iim1b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3iim1b
Więcej tematów