Trwa ładowanie...
d3ah2pk

Gdyńscy urzędnicy chcą wydać w tym roku 1,4 mln zł na 11 programów profilaktycznych

• Gdynia zrealizuje w tym roku 11 programów zdrowotnych • Samorządy wydają na ochronę zdrowia rocznie 3,6 mld zł • Większość z nich pochłania ratownictwo medyczne oraz świadczenia
Share
Gdyńscy urzędnicy chcą wydać w tym roku 1,4 mln zł na 11 programów profilaktycznych
Źródło: Fotolia, Fot: Henrik Dolle
d3ah2pk

- Gdynia zaplanowała środki finansowe na realizację programów zdrowotnych na 2016 rok na 11 programów profilaktycznych na ogólną kwotę 1,4 mln zł. Osiem programów będzie realizowanych w tak zwanym cyklu trzyletnim, czyli w tym roku po raz ostatni - tłumaczy Teresa Marzejon, Naczelnik Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Gdyni.

Tegoroczne projekty adresowane są do wszystkich grup wiekowych oraz zawodowych. Najmłodsze gdynianki po raz kolejny będą miały możliwość bezpłatnego zaszczepienia się przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Kobiety w wieku 40-49 lat będą mogły skorzystać z profilaktyki w zakresie wykrywania choroby nowotworowej piersi. Mężczyźni zaś - raka gruczołu krokowego.

Jednym z realizowanych programów jest "Pozdro". Jego celem jest zbadanie wszystkich gdyńskich gimnazjalistów. Wyniki realizowanych od trzech lat badań są niepokojące - blisko 15 proc. przebadanych uczniów znalazło się w grupie ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne. U prawie 22 proc. występuje nadwaga i otyłość, podwyższone ciśnienie tętnicze stwierdzono u 14,2 proc., a słabą wydolność fizyczną zanotowano 61,2 proc. uczniów. Badania pozwoliły m.in. na zdiagnozowanie poważnej wady serca u jednego z gimnazjalistów.

d3ah2pk

Jak wynika z najnowszych danych GUS wszystkie samorządy w Polsce wydają na pomoc chorym i profilaktykę w skali roku ponad 3,6 mld zł, co stanowi 1,9 proc. ich wszystkich wydatków. W przeliczeniu na jednego mieszkańca najwięcej wydaje samorząd województwa mazowieckiego, świętokrzyskiego oraz zachodniopomorskiego.

Na co przeznaczane są pieniądze? Większość pieniędzy wydawanych jest na ratownictwo medyczne 116 (26,4 proc.), składki na ubezpieczenia zdrowotne oraz świadczenia dla osób nieobjętych obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego (23,3 proc. ). Istotny był również udział wydatków na inspekcję sanitarną (12,9 proc.), programy polityki zdrowotnej (12,6 proc.) i funkcjonowanie szpitali (6,6 proc.).

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3ah2pk

Podziel się opinią

Share
d3ah2pk
d3ah2pk
Więcej tematów