Trwa ładowanie...

Gdynia wspiera akcję "Movember". W centrum miasta wyrosły wielkie wąsy

W Gdyni trwa akcja "Odważni wygrywają". W ramach kampanii w centrum miasta wyrosły wielkie wąsy, przypominające o zagrożeniu rakiem jąder. Nowotwór wcześnie wykryty jest prawie całkowicie wyleczalny.

Share
Gdynia wspiera akcję "Movember". W centrum miasta wyrosły wielkie wąsy
Źródło: Materiały prasowe
d32yjcp

- Nowotwór jąder jest najczęściej diagnozowanym rakiem w grupie młodych mężczyzn w wieku 17-35 lat - mówi Małgorzata Marmajewska, Prezes Fundacji Gdyński Most Nadziei. - Rak ten posiada najwyższy wynik wyleczalności pod warunkiem wczesnego wykrycia. Bardzo silnie podkreślamy, że systematyczne samobadanie jest najskuteczniejszą metodą wykrywania jakichkolwiek nieprawidłowości w ciele, a rak jąder wcześnie zdiagnozowany daje niemal stuprocentową szansę na wyleczenie - dodaje Marmajewska.

Ideą akcji jest promowanie męskiego samobadania jako metody kontrolowania zdrowia i wczesnego wykrywania zmian chorobowych. Rak jądra jest najczęstszym nowotworem wykrywanym u młodych mężczyzn, w wieku 17-35 lat. Wcześnie wykryty jest w 99 proc. wyleczalny, dlatego profilaktyka jest tak istotna. Samobadanie jąder to najskuteczniejsza metoda wykrywania zmian chorobowych. Dodatkowo w ramach tegorocznej edycji akcji będzie można bezpłatnie przystąpić do konsultacji urologicznych. Będą one realizowane w dwóch gdyńskich placówkach - w Lekarskiej Spółdzielni Pracy w Gdyni oraz Centrum USG.

d32yjcp

- To jedna z najbardziej pogodnych i uśmiechniętych kampanii społecznych w Gdyni, zwracająca jednocześnie uwagę na istotny problem. Gdyby porównać poziom świadomości profilaktyki nowotworowej kobiet i mężczyzn, to ze smutkiem na pewno trzeba stwierdzić, że panowie są bardziej oporni w tej materii - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Kampania "Odważni wygrywają", w ramach której organizowany jest Movember Gdynia, to całoroczne działania wspierające profilaktykę raka jądra. Objęta jest patronatem Ministerstwa Zdrowia oraz Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego, a realizowana od 2009 roku przy współpracy z Miastem Gdynia. W 2011 roku Fundacja ze realizację kampanii otrzymała medal Prezydenta Miasta Gdyni w konkursie "Gdynia bez barier", a w 2012 roku wyróżnienie Nagrody Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d32yjcp

Podziel się opinią

Share
d32yjcp
d32yjcp
Więcej tematów