Trwa ładowanie...

Gdański Pas Nadmorski będzie bezpieczniejszy? Zamontują nowe kamery

Gdański Pas Nadmorski wzbogaci się o 12 nowych kamer, a o spokój mieszkańców i turystów dbać będą dodatkowe patrole. Obszar przylegający do miejskich plaż jest bardzo atrakcyjny, ale bywa niebezpieczny. To tutaj w Jelitkowie zaginęła Iwona Wieczorek.

Share
Gdański Pas Nadmorski będzie bezpieczniejszy? Zamontują nowe kamery
Źródło: PAP, Fot: Adam Warżawa
d3j43wn

Brzeźnieński odcinek pasa nadmorskiego również nie cieszy się opinią najbezpieczniejszej części Gdańska. To właśnie w tych okolicach doszło do dwóch zbrodni, które wstrząsnęły w ciągu ostatnich miesięcy Trójmiastem. Pod koniec lutego tego roku w parku przy ul. Krasickiego spacerowicze znaleźli ciało 17-letniej Agaty z Wejherowa. Zwłoki leżały przykryte liśćmi, niedaleko wejścia na plażę. Uczennica zginęła od ciosów zadanych nożem w klatkę piersiową, uszkodzenie aorty oraz wątroby. Do dziś nie odnaleziono narzędzia zbrodni. Nie wiadomo też, co stało się z jej telefonem i rowerem, z którym widziana była w Gdańsku. Śledczy zastrzegają, że nie wykluczają wątku zabójstwa.

Drugie tragiczne zdarzenie miało miejsce w połowie kwietnia. Wówczas spacerowicze odkryli w tym samym parku ciało 5-letniej dziewczynki. Jak się szybko okazało została ona zabita przez własnego ojca najprawdopodobniej kamieniem. Sprawca podczas przesłuchania miał zeznać, że nie wie, co nim kierowało. Jednak winą za swoje postępowanie obarcza zażywanie środków odurzających.

d3j43wn

Władze miasta postanowiły zadbać o większe bezpieczeństwo w tym rejonie. - 11 kamer stacjonarnych pojawi się szybko, natomiast kamera obrotowa zostanie zamontowana do końca bieżącego roku. Monitoring obejmie główne ścieżki, skrzyżowania oraz place do rekreacji na terenie brzeźnieńskiego parku. Koszt nowych urządzeń to, według naszych szacunków, ponad 100 tys. zł. System będzie podłączony do studia monitoringu w komisariacie na Przymorzu — zapowiada Tadeusz Bukontt, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Służby miejskie chcą poprawić bezpieczeństwo na gdańskich plażach i wokół nich, dlatego zwiększy się liczba policjantów oraz strażników miejskich patrolujących obszar Pasa Nadmorskiego. Obserwacja będzie prowadzona z lądu oraz morza. Zostaną do tego wykorzystane specjalne motorówki. Mundurowi przychylnie odnoszą się do działań miasta.

- Tam gdzie pojawia się monitoring, tam rzeczywiście poprawia się bezpieczeństwo. Kamery odstraszają przestępców, a zapis z nich jest dla nas doskonałym źródłem dowodowym w przypadku jakiegokolwiek zdarzenia — mówi Wirtualnej Polsce Aleksandra Siewert, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Całkowicie odmienne zdanie na temat skuteczności monitoringu mają członkowie fundacji Panoptykon. „Przeprowadzone badania wskazują, że prewencyjne działanie monitoringu jest bardzo ograniczone. Dzieje się tak z kilku powodów. Część przestępców uczy się oszukiwać rejestratory bądź przenosi się w miejsca dla nich niewidoczne. Reszta, działająca w mniej przemyślany sposób, dopuszcza się przestępstw, nie myśląc o obecności kamer” - czytamy w raporcie fundacji.

Podczas letniego sezonu urlopowego za bezpieczeństwo na plażach odpowiadać będzie policja, straż miejska oraz Centrum Ratownictwa Wodnego.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d3j43wn

Podziel się opinią

Share
d3j43wn
d3j43wn
Więcej tematów