Gdańsk zyska nowe połączenie z Wyspą Spichrzów. Warta 10 mln zl kładka powstanie do końca 2018 roku

• Gdańsk będzie mieć nową, obrotową kładkę na Wyspę Spichrzów
• Komisja Konkursowa: Projekt bardzo dobrze wpisywał się w architekturę Długie Pobrzeża
• Budowa 10 milionowej inwestycji rozpocznie się w listopadzie 2016 roku
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gdańsk zyska nowe połączenie z Wyspą Spichrzów. Warta 10 mln zl kładka powstanie do końca 2018 roku
(WP, Fot: Tomasz Gdaniec)

- Konstrukcja nawodna częściowo będzie wykonana z polerowanej stali nierdzewnej, elementy wyspy z granitu, bazaltu i szkła. Wyspa, która wieczorem będzie podświetlana będzie się składać z trzech części, w środkowej znajdzie się mechanizm obrotowy. Będzie ona też elementem zabezpieczającym kładkę - mówi Stefan Schleifer, reprezentujący zwycięski projekt.

Jak działać będzie kładka? Pracownicy gdańskiego portu jachtowego będą informować obsługę kładki o przepływającej jednostce. Operator uruchomi wówczas mechanizm obrotowy, który otworzy mostek. Cała procedura trwać ma około dwóch minut. Jeżeli technika zawiedzie, kładka otwierana będzie za pomocą specjalnych lin. Wówczas czas otwieranie wydłuży się do kwadransa. Inwestycja jest tak zaprojektowana, aby nie utrudniać żeglugi na całej, 26-metrowej szerokości kanału.

Zaprojektowany obiekt będzie miał 57 metrów długości i 4,5 metra szerokości. 100-tonowa kładka połączyć ma ze sobą cypel Wyspy Spichrzów oraz Długie Pobrzeże. Wejście do wartego 10 mln zł obiektu ma znajdować się na wysokości Bramy św. Ducha. Inwestor planuje ruszyć z budową w listopadzie przyszłego roku. Jej realizacja potrwa do grudnia 2018.

- O zwycięstwie projektu zadecydowały konkretne argumenty. Bardzo wysoko oceniliśmy zastosowane rozwiązania konstrukcyjne. Jedną z cech projektu jest jego prostota oraz dopasowanie do architektury Długiego Pobrzeża. Zastosowanie mechanizmu obrotowego pozwoli na zachowanie płynności ruchu wodnego. W efekcie nowy obiekt nie będzie stanowić istotnej przeszkody w żegludze - mówi Wirtualnej Polsce prof. Edmund Wittbrodt, członek Sądu Konkursowego.

Prowadzone inwestycje są częścią wartego 400 mln zł projektu przebudowy wyspy. Jednymi z zaplanowanych prac jest remont i budowa mostów. Inwestor zaplanował przebudową starego mostu Stągiewnego, co pozwoli na rozwój mariny w stronę południową. Obiekty mają być gotowe na przełomie 2018 i 2019 roku. W tym samym czasie odda mają zostać do użytku pierwsze hotele, budynki mieszkalne oraz powierzchnie usługowe. W nowoczesną zabudowę zostaną wkomponowana stara zabudowa.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.