Trwa ładowanie...

Gdańsk zorganizuje światowy zlot harcerzy w 2023 roku? Jest tylko jeden kontrkandydat

• Rosną szanse Gdańska na organizację światowego zlotu skautów
• Urzędnicy: zdajemy sobie sprawę z rozmiaru przedsięwzięcia
• Harcerze: to najważniejsze wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego

Share
Gdańsk zorganizuje światowy zlot harcerzy w 2023 roku? Jest tylko jeden kontrkandydat
Źródło: WP, Fot: Tomasz Gdaniec
d20iyev

- World Scout Jamboree to najważniejsze wydarzenie Światowej Organizacji Ruchu Skautowego wymyślone dla młodych ludzi w wieku od 14 do 17 lat, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych. WOSM to najliczniejsza członkowska organizacja pozarządowa na świecie, zrzeszająca kilkadziesiąt milionów ludzi - mówi Wirtualnej Polsce Monika Kubacka, rzecznik prasowy ZHP.

W Europie środkowej Jamboree odbyło się tylko raz, przed wybuchem drugiej wojny światowej. Co prawda cztery lata temu gospodarzem była Szwecja. Korea Południowa gościła już Jamboree 20 lat temu. Obecnie na placu boju o organizację Światowego Zlotu Skautów w 2023 roku pozostały dwa kraje - Polska oraz Korea Południowa. Latem do Gdańska przyjedzie specjalna komisja z ramienia Światowego Biura Skautowego. Jej zadaniem będzie ocena możliwości oraz skali przygotowań miasta do organizacji zlotu.

d20iyev

Siedzibą zlotu ma być gdańska Wyspa Sobieszewska. Koszty organizacji imprezy wahają się od 120 do 150 mln zł. Są one w 80 proc. pokrywane z opłat uczestników. Każdy kraj ma bowiem prawo do wysłania czterech, 10-osobowych zastępów. Dodatkowo miasto będzie się starać o pozyskanie środków z funduszy europejskich na budowę niezbędnej infrastruktury.

- Zdajemy sobie sprawę z rozmiaru przedsięwzięcia, w Jamboree uczestniczyć będzie około 40 tys. osób. Dołożymy wszelkich starań, aby Jamboree było zorganizowane na najwyższym, światowym poziomie. Mamy nadzieję, że w sierpniu 2017 roku, to my będziemy się cieszyć z wyboru Światowej Konferencji Skautowej. Jamboree jest również szansą dla rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, która swoją niezwykłą przyrodą i położeniem ujęła już m.in. Stephena Pecka, który odwiedził Gdańsk w październiku 2015 r. - mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Miasta Gdańska.

Przed wydarzeniem odbędą się dwie próby. Najpierw w 2018 r. na wyspie odbędzie się ogólnopolski zlot ZHP, w którym będzie uczestniczyć ponad 15 tys. osób. Trzy lata później w tym samym miejscu przewidziana jest "próba generalna" - europejski zlot 18 tys. skautów.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d20iyev

Podziel się opinią

Share
d20iyev
d20iyev
Więcej tematów